Dailininkės Sofijos Kanaverskytės tekstilės darbų paroda „Lietuvos valdovai“

Visagino kultūros centro „Draugystės“ parodų salėje eksponuojama nuostabi klaipėdietės dailininkės Sofijos Kanaverskytės tekstilės darbų paroda „Lietuvos valdovai“.

Tai po Lietuvos miestus keliaujanti paroda. Be abejo, pirmiausia ji buvo išeksponuota Klaipėdoje ir buvo skirta pažymėti autorės kūrybinės veiklos penkiasdešimtmetį.

Baigusi studijas Valstybiniame dailės institute, dailininkė savo kūrybinę veiklą pradėjo Panevėžio dramos teatre dailininkės-statytojos pareigose. Tai buvo įsimintinas laikotarpis, dirbant šalia legendinio režisieriaus Juozo Miltinio. Po to sekė darbas Vilniaus Jaunimo teatre, vėliau – Klaipėdos dramos teatre. Dailininkė yra kūrusi scenografijos ir kostiumų projektus spektakliams ir kituose Lietuvos teatruose. Iš viso jos biografijoje daugiau kaip 80 scenografijos projektų įvairiose scenose, įvairiems spektakliams.

Be teatrinės veiklos, menininkė yra surengusi  apie 30 personalinių parodų, kuriose eksponavo savo darbus, tiesiogiai nesusijusius su teatro menu. Tai dekoratyvinės tekstilės, tapybos, piešimo, dizaino ir teatrinio meno grafiniai darbai. Kanaverskytė 35-erius metus  atidavė pedagoginiam darbui Klaipėdos universitete – dėstė scenografijos discipliną būsimiems mėgėjų teatro režisieriams.

Dailininkės kūrybinė veikla pastaraisiais metais labai intensyvi – ji rengia vieną parodą po kitos, o planuose – dar bent kelios įdomios parodos. Artimiausia iš jų rengiama šių metų gruodžio pradžioje – S. Kanaverskytės  dekoratyvinės tekstilės ir koliažo technikomis sukurti angelai.

Palinkėkime jai kūrybinės sėkmės ir sveikatos!

Apie autorę

Dailininkė Sofija Kanaverskytė, praėjus penkiasdešimčiai metų nuo Valstybinio dailės instituto baigimo, peržvelgia ir grupuoja savo įvairialypę kūrybą. Keturi paskutinieji dešimtmečiai – klaipėdietiškasis gyvenimo periodas. Dailininkė atvyko gyventi ir dirbti į Klaipėdą 1975 m. Šis laikotarpis yra kūrybiškiausias ir produktyviausias. Neapsiribojusi pedagoginiu darbu Klaipėdos aukštojoje mokykloje (pavadinimai keitėsi kelis kartus), kur ji dėstė scenografiją, dailininkė aktyviai dalyvavo miesto dailės gyvenime ir teatrinėje veikloje. Kadangi buvo pirmoji ir vienintelė šios srities specialistė, greta kūrybinio darbo teatre, jai teko apipavidalinti visus su scena susijusius renginius: šventinius koncertus, jubiliejinius vakarus, naujametines iškilmes, oficialius šventinius minėjimus ir kita. Žinoma, ir Jūros šventės karnavalus, kuriems dailininkė paaukojo aštuoniolika vasarų. Tai gausus darbais ir reikšmingas S. Kanaverskytės kūrybinės veiklos puslapis. O tokių puslapių būta ir daugiau. Jie atsispindi šiame leidinyje, vienas po kito, nuo naujausio darbo – Lietuvos valdovų apdainavimo – iki pirmųjų, atliktų vos atvykus į uostamiestį.

Lietuvos scenografijos žodyne „Kur viskas daug labiau“ Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė rašo: „Sofijos Kanaverskytės scenografija daugiasluoksnė, asociatyvi, pasižyminti dinamika ir funkcionalumu. Visą kitą kūrybą dailininkė laiko hobiu, maloniu laiko praleidimu. Bet jai paklūsta ir aliejinis dažas, ir pastelė, ir pieštukas, ir dekoratyvioji tekstilė – batika bei aplikavimas, kuris yra pati mėgstamiausia dailininkės kūrybos sritis.“ Dekoratyvinio pobūdžio dailininkės darbai pasižymi spalvine kultūra, išradingumu ir įvairove. Jiems būdingas poetiškumas ir saikingumas. S. Kanaverskytė nesistengia siekti šiuolaikiško, abstraktaus dekoratyvumo, nes jos estetinis tikrovės suvokimas ir interpretavimas remiasi gamta ir tradicijomis. Visada įdomu išgirsti, ką dailininkai pasakoja apie save, tad šiame leidinyje Sofija Kanaverskytė dalinasi savo kūrybinės biografijos fragmentais.

Sofija Kanaverskytė apie kūrybą

Pirmuosius Barboros Radvilaitės portretus pradėjau kurti jau labai seniai. 2007 m. aplikavimo ir siuvinėjimo būdu sukūriau dekoratyvinį Barboros atvaizdą, esantį ir šioje parodoje. Pirmasis serijos kūrinys inspiravo kitus – skirtus Žygimantui Augustui, Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vytautui. Juos rodžiau Klaipėdos dailininkų parodoje „Vakarų vėjai“ 2008 m. Per pastaruosius trejus metus sukūriau visą galeriją darbų, eksponuojamų šioje parodoje. Tai apibendrinti valdovų atvaizdai, juose nesiekiau portretinio panašumo. To ir neįmanoma, naudojant dekoratyvinio aplikavimo techniką.

Audinių skiautėmis, mezginiais, spalvotomis ir auksinėmis juostelėmis, karoliukais, siuvinėjimais norėjau atskleisti istorinės prabangos spindesį. Kaip teatre paprastomis priemonėmis „apgaunamas“ žiūrovas, taip ir čia kūriau menamą istorinę tiesą. Siekiau dekoratyvaus poetiškumo, spalvinio charakterių perteikimo, taiklaus detalės panaudojimo. Ši paroda – mano giesmė didingai Lietuvos praeičiai. Tai noras išreikšti meilę Lietuvai, kurios praeities garbę bando savintis kaimynai. Taip aš kovoju už LIETUVĄ.

Paroda „Lietuvos valdovai“

Lietuvos karalius Mindaugas (1200–1263)

Karalienė Morta, Mindaugo žmona (1210–1262)

LDK didysis kunigaikštis Gediminas (1275–1341)

LDK didysis kunigaikštis Algirdas, Gedimino sūnus (1296–1377)

LDK didysis kunigaikštis Kęstutis, Gedimino sūnus (1300–1382)

LDK didysis kunigaikštis Vytautas, Kęstučio sūnus (1352–1430)

LDK didysis kunigaikštis, Lenkijos karalius Jogaila, Algirdo sūnus (1350–1434)

LDK didysis kunigaikštis, Lenkijos karalius Aleksandras, Jogailos vaikaitis (1461–1506)

Šv. Kazimieras, Lietuvos globėjas, kanonizuotas 1602 m., Jogailos vaikaitis, Aleksandro brolis (1458–1484)

LDK didysis kunigaikštis, Lenkijos karalius Žygimantas Augustas, Jogailos provaikaitis (1520–1572)

Barbora Radvilaitė, Žygimanto Augusto žmona, Lenkijos karalienė (1520–1551)
Karalienių Karalienė, Vilniaus Aušros vartų Gailestingumo motinos paveikslas,
Gediminaičių herbas.

Prenumeruok – apie renginius žinok!

Renginių anonsas

KARANTINAS

NUO 2020-11-07 IKI 2021-01-31

Mūsų draugai