Festivalio „Rudeninės“ 2016 akimirkos

Daugiatautiškumas – viena pagrindinių Visagino skiriamųjų savybių. Čia gyvena lietuviai, lenkai, rusai, baltarusiai, ukrainiečiai, vokiečiai, totoriai, armėnai, žydai ir kt. Būtent tai ir nulemia jo gyvenimą, kasdienybę, šventes.

Žmogus kaip medis, išrautas su šaknimis, leidęs nueiti užmarštin savo protėvių, savo tautos kultūriniam palikimui, pamiršęs gimtąją kalbą, yra pasmerktas… Esame labai skirtingi ir tuo pačiu tokie panašūs, degantys noru išsaugoti savo gimtąją kalbą bei protėvių kultūrą, savo šaknis.

Egzistuoja legenda apie paslaptingą medį, ant kurio šakų žydi spalvingi ir kvapnūs žiedai, noksta stebuklingi, sielą gydantys vaisiai. Tai įvairių tautų tradicijos, turtinančios vieną kitą. Šis medis išdygsta, žydi ir savo vaisius nokina kas antrus metus Lietuvoje, Visagino mieste. Tuo metu vyksta tradicinis tarptautinis tautų kultūrų festivalis „Rudeninės“.

Festivalio tikslas – stiprinti Visagino miesto tautinių bendruomenių ryšius su etninėmis tėvynėmis bei įvairių tautų meno kolektyvų tarpkultūrinį bendradarbiavimą, atskleisti Lietuvoje esančių tautinių kultūrų įvairovę.

Festivalį finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės bei Visagino miesto savivaldybė. 

Šiemet, rugsėjo 23‒25 d., Gyvybės medis sunokino vaisius, Visagino vartai buvo atviri svečiams, kurie galėjo ieškoti jo, susipažinti su juo, paskanauti jo vaisių. Iš visų pusių čia suvažiavo  šimtai visiškai skirtingų žmonių, turinčių vieningą tikslą – prisiliesti prie medžio: prie tautų kultūrų įvairovės, liaudies tradicijų ir papročių. Tai folkloro ansambliai iš Estijos ir Latvijos, Lenkijos ir Ukrainos, Rusijos ir Baltarusijos, tautinių mažumų mėgėjų meno kolektyvai iš Vilniaus ir Kauno, amatininkai iš Ukrainos ir Baltarusijos bei Rusijos ir skirtingų Lietuvos regionų. Festivalio metu buvo suplanuota įdomi programa: tautiniai šokiai ir muzika, folkloro ir etninis kaleidoskopas ištisą dieną, vakaro koncertas, galimybė apsilankyti amatų mugėje, dalyvavimas mokomosiose amatų dirbtuvėse, galimybė susipažinti su įvairių tautų kultūrų atstovais.

VI tarptautinį tautų kultūrų festivalį „Rudeninės“ pristatė šeimininkai -Visagino kultūros centro kolektyvai  ir svečiai – aukščiausio lygio kolektyvai:

„LÜÜ-TÜRR“ – tai vyrų ansamblis iš Arukiulos (Estija). Ansambliui artimos vyriško dainavimo archaiškos dainos. Lüü-Türr – tai vienas iš veiklaus sutemų paukščio lėlio, kitaip vadinamo naktinės kregždės, pavadinimų. Kolektyvo vadovas Tiit Saare.

„Veteročki“ – Sankt-Peterburgo (Rusija) viduramžių muzikos mokyklos „Kantorum“ folkloro studijos vyresnioji grupė. Be muzikinių-choreografinių folkloro užsiėmimų, vaikai mokomi groti liaudies muzikos instrumentais. Vadovė Galina Jemeljanova.

Tautinių šokių kolektyvas „PERLA WARMII“ – Varmijos perlas (Šiaurės rytų regionas Lenkijoje). Šokėjai atlieka šokius iš skirtingų šalies regionų: polonezas, krakoviakas, kujeviakas, oberekas, mazuras. Vadovas Pavel Sadovski.

„TALAKA“ – verčiant iš baltarusių kalbos reiškia taikią pagalbą, bendradarbiavimą, kompaniją, talką. Tai Minsko valstybinio meno ir kultūros universiteto etnologijos bei folkloro fakulteto įvairių kursų studentai. Vadovas – kultūrologijos mokslų kandidatas Viačeslav Kalacėj.

„VIETAH“ – taip šiaurės Baltarusijoje vadinama viena iš mėnulio fazių. Šį kolektyvą sudaro profesionalūs muzikantai, grojantys dūdarinę muziką ir dainuojantys etnines dainas. Vadovas – kultūrologijos mokslų kandidatas Viačeslav Kalacėj.

„VERETENCE“ – pavyzdinis vaikų folkloro ansamblis iš Ukrainos, Žytomiro apskrities. Vadovė – Nelia Vystavkina.

Makoša – viena seniausių slavų dievybių, dangaus mergelė. „MAŽOJI MAKOŠA“ –  Vinicos kultūros, meno ir muzikos mokyklos folklorinis ansamblis. Vadovė – Julija Vasiuk-Al-Chadidi. Tai Ukrainos liaudies ir tarptautinių konkursų laureatas, nacionalinių televizijos projektų dalyvis.

Etnografinės kūrybinės dirbtuvės „KOLO“ – visuomeninė organizacija, folkloro grupė, kurią sudaro Ukrainos ir tarptautinių konkursų laureatai. Vadovės – Julija Vasiuk-Al-Chadidi ir Natalija  Sentemon.

Uogre miesto  (Latvija) ŠOKIŲ KLUBAS, vadovas Ainars Svikis. Kolektyvas studijuoja, saugo ir atgaivina etninius šokius, tautinį liaudies kostiumą, tautines Latvijos tradicijas.

Kauno armėnų bendruomenės Jaunimo dainų ir šokių ansamblis „HAYRENIK“. „Hayrenik“ reiškia „Tėvynė“. Vadovas Armen Sargsyan.

Totorių kultūros centro folkloro ansamblis „ILSU“ – reiškia „Tėvynė“. Ansamblio dalyviai mokosi Pavolgio ir Krymo totorių folkloro – lyrinių ir apeiginių dainų (kalendorinių, vestuvinių), tautinių šokių. Vadovė Almira Parmaksizoglu, koncertmeisteris Liutauras Milišauskas.

Pirmą festivalio dieną atidarė iškilminga festivalio eisena – spalvų šventė tautiniuose rūbuose: lietuviai, latviai, estai, lenkai, baltarusiai, rusai, totoriai ir ukrainiečiai. Pasipuošęs Visagino kultūros centro amfiteatras laukė festivalio dalyvių ir žiūrovų festivalio atidarymui ir koncertui – šokių vakaronei su žiūrovais. Tai buvo pirmoji pažinties  diena.

Rugsėjo 24 d. ryte Visagino Santarvės aikštėje atsirado improvizuotas Amatininkų miestelis ir Tautų kiemeliai. Amatininkus pristatė ir pravedė kūrybines dirbtuves meistrai iš Ukrainos (Vinica)  Etnografinės kūrybinės dirbtuvės „KOLO“  –  margučių marginimas (pisanka), puodžiavimo tradicijos, keramika, ornamentika,  tradicinės lėlės (kukla-motanka), tradicinis siuvinėjimas, karpiniai (vytynanka).  Iš Rusijos amatus pristatė meistrai iš Sankt-Peterburgo.  Pravestos ir demonstruotos  meistriškumo klasės: „Kargopolskije tetery“ – tradicinis apeiginis ypatingas sausainis,  tradicinis siuvinėjimas – „šov rospis“, apeiginė tradicinė lėlė, meninė tapyba  ant  medžio  (Severo-Dvinskaja, Mezenskaja).

Nuo 11 iki 21.00 val. prasidėjo programa „Tautinių kultūrų festivalio „Rudeninės“ laikrodis“ – tai totorių, Rusijos, Baltijos šalių, ukrainiečių, lenkų, baltarusių kultūrų pristatymas. Kolektyvai parodė derliaus surinkimo, buities, šeimos tradicijas, ritualus, muziką, šokius, šokių ratelius, kulinarinį paveldą. Užbaigė festivalį baigiamasis koncertas „Kultūrų derlius“ – tai liaudies muzikos, dainų ir  šokių fejerija.

Liaudies kultūra  yra tai, kuo mes skiriamės ir kuo mes panašūs, tai tas kas mus vienija ir praturtina, jai netrukdo valstybės ribos ir  politikos ypatumai. Liaudies kultūra saugoja taiką!

Prenumeruok – apie renginius žinok!

Renginių anonsas

 • Spalio 25 d. 17.30 val.

  Parodos „Kvilingas – gyvo pasaulio kaleidoskopas“ atidarymas

  VKC filialo Tautinių kultūrų ir bendruomenių namų parodų salė

 • Nuo spalio 25 d. iki lapkričio 25 d.

  Paroda „Kvilingas – gyvo pasaulio kaleidoskopas“

  VKC filialo Tautinių kultūrų ir bendruomenių namų parodų salė

 • Spalio 26 d. 11 val.

  Spektaklis vaikams „Raudonkepuraitė“ (bilietas – 3 Eur)

  VKC „Draugystės“ salė

 • Spalio 26 d. 18 val.

  Komedija šeimai „Virtuali meilė“. Vaidina Panevėžio teatras „Menas“ (bilietas – 6 Eur, studentams, senjorams ir neįgaliesiems – 5 Eur)

  VKC „Draugystės“ salė

 • Spalio 27 d. 16 val.

  Renginys „Sveikata mūsų lėkštėje“

  VKC „Sedulinos“ salė

 • Spalio 28 d. 14 val.

  VKC ukrainiečių folkloro ansamblio „Kalyna“ ataskaitinis koncertas

  VKC „Draugystės“ salė

 • Nuo spalio 23 d. iki lapkričio 23 d.

  VKC batikos studijos šilko tapybos darbų paroda „Petrikovskio rašto motyvai“

  VKC „Sedulinos“ parodų salė

 • Iki lapkričio 3 d.

  Fotografijų paroda „Atspindžio“ akimirkos“

  VKC „Draugystės“ parodų salė

 • Nuo spalio 10 d.

  Informacinis terminalas „Pažink Ameriką“

  VKC „Draugystės“ parodų salė

 • Nuo gegužės 15 d.

  Pasaulinei kultūrų puoselėjimo dienai skirta fotoparoda „Tautinių kultūrų margumas“

  Visagino savivaldybė (III aukštas)

 • Nuolat veikianti ekspozicija

  Ekspozicija „Močiutės kraitelis“ (iš Galinos Charbedijos asmeninės kolekcijos)

  VKC filialo Tautinių kultūrų ir bendruomenių namai (208 kab.)

 • „Atvira jaunimo iniciatyvų erdvė DRAUGYSTĖ

  nuo birželio 15 d. iki gruodžio 29 d.

  VKC „Draugystės“ patalpose

 • II, III 10.00 – 17.00; IV 11.00 – 17.00

  Projekto „EUROPE DIRECT“ vykdymas

  VKC Etnokultūrų skyriaus patalpose

Mūsų draugai