Festivalių maratonas Visagine

Šis ruduo Visagine kaip niekada gausus įvairiais festivaliais, šventėmis, kitais renginiais. Vieni – IV-asis Tarptautinis tautinių kultūrų festivalis „Rudeninės“ (rugsėjo 28-29 d. d.) ir VII tarptautinis monospektaklių festivalis „Atspindys“ (spalio 10-13 d. d.) – jau praeityje, kitas – XI Lietuvos tautinių mažumų sekmadieninių (šeštadieninių) mokyklų festivalis – įvyks visiškai neužilgo – spalio 27 d. Visagino kultūros centro salėse (Parko g. 16 ir Vilties g. 5).

Festivalis „Rudeninės“ visaginiečius linksmino paskutinį rugsėjo savaitgalį. Rodos, tądien net oras, buvo nusiteikęs geranoriškai ir subjuro tik tuomet, kada po festivalio atidarymo koncerto „Santarvės“ aikštėje dalyviai susirinko į šv. Mišias. Po jų Šv. Apaštalo Pauliaus bažnyčioje skambėjo choro „Shirmizbuhel“ iš Austrijos atliekama muzika.

Antra festivalio diena žadėjo gerą nuotaiką, skanias vaišes ir gal kiek ilgoką koncertą. O pamatyti buvo ką. Vien ko verti tautinių mažumų kiemeliai su tradicijų, kulinarinio paveldo demonstravimu. Čia pat, šalia „Santarvės“ aikštės, galėjome skanauti tradicinius patiekalus, kuriuos demonstravo rusai, totoriai, uzbekai, armėnai, lenkai, ukrainiečiai. Šalia jų lietuvišką kulinarinį paveldą pristatė svečiai iš kaimyninio Zarasų rajono. Senuosius amatus demonstravo gyvosios archeologijos klubas „Pajauta“, svečiai iš Baltarusijos ir Latvijos Respublikos.

Šeštadienio popietę festivalis „Rudeninės“ kvietė į baltarusių dainų šventę, o vakare prasidėjo ilgai lauktas baigiamasis festivalio koncertas.

Koncerte žiūrovai išvydo ne tik visus Visagino liaudiškus mėgėjų meno kolektyvus, bet ir svečius iš Latvijos, šokių kolektyvą „Zilė“, austrų chorą „Shirmitzbuhel“, taip pat sostinėje reziduojančius lenkų, rusų, totorių, žydų meno kolektyvus.

[nggallery id=52]

 

Monospektaklių festivalis „Atspindys“ nuolat auga, plečiasi. Kaskart jis iš naujo nustebina žiūrovą. Šių metų „Atspindžio“ naujiena – trijuose spektakliuose žiūrovai išvydo keleto aktorių žaismą. Festivalio spektaklius tradiciškai vertino dvi žiūri komisijos, iš kurių viena – Visagino miesto, kita – tarptautinė. VII tarptautinio monospektaklių festivalio „Atspindys“ Visagino miesto vertinimo komisija: pirmininkė – Elena Čekienė, Visagino savivaldybės mero pavaduotoja; nariai: Asta Sieliūnienė, Visagino savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja, Rimutė Černovienė, Visagino kūrybos namų direktoriaus pavaduotoja ugdymui, Visagino savivaldybės tarybos narė, Jonas Parfionovas, parduotuvės „Pas Joną“ savininkas, Visagino savivaldybės tarybos narys, Rimantas Petravičius, Visagino Draugystės vidurinės mokyklos direktorius, Gražina Karlaitė, Visagino Česlovo Sasnausko menų mokyklos teatro skyriaus vedėja, mokytoja metodininkė. Tarptautinė vertinimo komisija: pirmininkas Regimantas Adomaitis (Lietuva), teatro ir kino aktorius, Lietuvos liaudies artistas, Jolanta Sutovič (Kilis, Vokietija), aktorė, Tarptautinio monospektaklių festivalio „Thepsis“ (Kilis) įkūrėja ir direktorė, Tarptautinio monospektaklių forumo ITI prie UNESCO viceprezidentė, Jelena Liopo (Minskas, Baltarusija), teatro kritikė, žurnalistė, Baltarusijos dramaturgijos teatro skyriaus vedėja, Jurij Charmelin (Kišiniovas, Moldavija), Valstybinio jaunimo dramos teatro „S ulicy roz“ (Kišiniovas) meno vadovas, vyriausiasis režisierius ir direktorius, Moldavijos nusipelnęs švietimo veikėjas, Moldavijos liaudies artistas, festivalio „Moldfest.Rampa.Ru“ direktorius, Viačeslav Gunin (Tvėrė, Rusija) aktorius, režisierius, Lietuvos ir Rusijos nusipelnęs artistas, Mentor Zymberaj (Priština, Kosovas), aktorius, teatro ir kino režisierius, prodiuseris, teatro pedagogas, įkūręs Teatre & Movie House „Akt“ (Kosovas), Tarptautinio monogramos festivalio „MonoAkt“ (Kosovas) steigėjas ir direktorius.

VII tarptautinis monospektaklių festivalis „Atspindys“ visaginiečius tradiciškai pradžiugino aukštu meistriškumo lygiu. Scenoje aktoriai pasirodė ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Baltarusijos, Rusijos, Latvijos, Graikijos, Bosnijos, Slovėnijos, Armėnijos. Kiekvienas spektaklis atrado savo žiūrovą. Festivalis prasidėjo Visagino kultūros centro (toliau – VKC) salėje „Banga“. Gausiam būriui žiūrovų buvo pristatyta premjera – vienos įdomiausių poezijos interpretatorių Lietuvoje Birutės Mar spektaklis „Anapus tylos“. Tai žodžio ir muzikos improvizacijos. Spektaklyje skambėjo Birutės Mar, Marinos Cvetajevos, Donaldo Kajoko, Justino Marcinkevičiaus ir kitų poetų eilės. Tą pačią dieną, bet jau Visagino Česlovo Sasnausko menų mokyklos salėje (Festivalio g. 6 A) žiūrovai buvo pakviesti į Aleksandro Kulešovo (Mogiliovas) monospektaklį „Kavinės šeimininkas“, kuris sukurtas pagal Pavelo Priažko pjesę. Tai labai šmaikštus ir emocionalus monologas apie tai, kaip autorius bandė rasti normalų žmogų, samprotavimai apie infantilumą, įvairias anomalijas ir priimtas bendravimo normas. Už šį spektaklį Visagino vertinimo komisija aktoriui skyrė nominaciją „Už jaunatvišką požiūrį į gyvenimo prasmę“. Po spektaklio vėl sugrįžome į VKC salę „Banga“, kur su nekantrumu laukėme visiems gerai pažįstamo ir Visagine visada laukiamo aktoriaus Vsevolodo Čubenko (Rusija) pasirodymo. Šįkart jis atvyko ne vienas – su kolega aktoriumi Olegu Jemeljenovu (Rusija) pristatė nekonkursinį spektaklį „Kivirčas“, sukurtą pagal Nikolajaus Gogolio apysaką „Pasakojimas apie tai, kaip Ivanas Ivanovičius susipyko su Ivanu Nikiforovičiumi“. Klasiko kūrinys, kuriame ryškiomis satyros spalvomis vaizduojama Rusijos dvarininkų kasdienybė, anot spektaklio kūrėjų, turi sąsajų ir su mūsų dienų realijomis.

VII tarptautinio monospektaklių festivalio „Atspindys“ antrąją dieną pradėjome lietuvišku spektakliu. Vidmantas Fijalkauskas visaginiečiams ir miesto svečiams pristatė pagal Vladimiro Nabokovo romaną „Kamera obskura“ pastatytą spektaklį „Kritimas į tamsą“. Romane kalbama apie nesibaigiančias meilės paieškas, žmogaus fizinį ir dvasinį aklumą, pasaulio nepažinumą ir būties absurdą, tad nenuostabu, jog aktoriui Visagino vertinimo komisija skyrė nominaciją „Už filosofinę brandą“. Šią dieną taip pat paminėjome Baltarusijos kultūros dienas Lietuvos Respublikoje – VKC „Bangos“ scenoje vaidino Baltarusijos aktoriai Jelena Dudič ir Gregorij Belocerkovskij. Gausiai susirinkusiems žiūrovams aktoriai pristatė nuotaikingą spektaklį „Metas užsiimti šviesiąja gyvenimo puse“, juk, regis, kiekvienas gyvenime sulaukiame akimirkos, kai staiga suvokiame, jog nespėjome kažko labai svarbaus nuveikti: neįgyvendintas svarbiausias tikslas, nepasimėgauta viliojančiais malonumais, nepatirtas draudimų svaigulys… Tad ar gyvenimas nepraeina veltui?… Būtent į šiuos klausimus bandyta atsakyti daugiau nei dvi valandas trukusiame spektaklyje. Na, o dieną užbaigė be galo šiltas ir nuoširdus aktoriaus, dramaturgo ir režisieriaus Andriaus Bulio (Latvija) spektaklis „Skrydis“. Tai personažo – vieno keleivių, kuris su visais spektaklio žiūrovais leidžiasi kelionėn lėktuvu, pasakojimas apie save, savo vaikystę, meilę, kuri svaigino kaip skrydis… Ir didelį skausmą, kurį suteikė artimiausi žmonės… Ko trūko vaikystėje? Labai nedaug. Tik tupučio meilės… Visagino vertinimo komisijos nominacija šiam spektakliui – „Už išgrynintus pojūčius ir tiesos atradimą“.

Trečiąją VII tarptautinių monospektaklių festivalių „Atspindys“ dieną pradėjo iš Atėnų (Graikija) atvykusi jauna talentinga aktorė Olga Pozeli. Aktorė ne tik vaidina, bet ir režisuoja spektaklius. Pasak Olgos Pozeli, sukurti spektaklį „Kai raudona Toyota išlėkė iš kelio ir paskendo tamsiame vandenyje“ įkvėpė JAV rašytojos Joyce Carol Oates apysaka „Juodas vanduo”., Ir tai, kad toji istorija nėra išgalvota… Spektaklis anglų kalba, todėl visiškai nenuostabu, jog didžioji auditorijos dalis – jaunimas. Visagino vertinimo komisija šį spektaklį apdovanojo nominacija „Už perteiktą likimo tragizmą“. Tą patį vakarą dar buvo parodytas ne konkurso programoje Lietuvos valstybinio Jaunimo teatro aktorių Aušros Pukelytės ir Andriaus Bialobžeskio premjerinis spektaklis „Pjesė prarastam balsui (Katinėlis ir Paukštelis)“. Šis spektaklis – tai galimybė lyg pro rakto skylutę pažvelgti į vienos šeimos gyvenimą, į namuose paliktos vienišos moters komiškai skausmingus išgyvenimus. Na, o vakaro kulminacija – Zijah A. Sokolovič ir Jazz Band „Lolita“ spektaklis pagal Antono Čechovo pjesę „Meška“. Tai be galo įdomus režisūrinis projektas, kuriame aktoriaus ir džiazo muzikantų dialogas, virtuoziška dvikova, neišvengiamai sukelianti publikos ovacijas. Ir visiškai nesvarbu, jog spektaklis slovėnų kalba – publika buvo sužavėta iki širdies gelmių. Būtent šis spektaklis šiais metais gavo tarptautinės komisijos didįjį prizą bei Visagino vertinimo komisijos nominaciją „Už pribloškiančią džiazo ir teatro sintezę“.

Paskutinioji monospektaklių festivalio diena buvo skirta Armėnų teatro dienoms Lietuvoje, todėl scena buvo atiduota Armėnijos aktoriams. Pirmoji pasirodė iš Jerevano atvykusi garsi aktorė Zarui Chačatrian, pristačiusi spektaklį „Aš praradau savo balsą“, sukurtą pagal lietuvės dramaturgės Liucijos Armonaitės pjesę „Katinėlis ir Paukštelis“. Šią aktorę Visagino vertinimo komisija apdovanojo nominacija „Už lietuvių dramaturgijos populiarinimą ir originalią armėnišką interpretaciją“. Festivalį užbaigė Robet Akopian su spektakliu „Seniausia profesija“, kuris sukurtas pagal Teimurazo Papašvili to paties pavadinimo kūrinį. Aktorių taip pat apdovanojo Visagino vertinimo komisija nominacija „Už savitą šv. Rašto interpretaciją“. Pastarąjį spektaklį žiūrovai stebėjo Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centro salėje.

VII tarptautinio monospektaklių festivalio „Atspindys“ uždarymo ceremonijos metu organizatoriai, vertimo komisijos nariai, aktoriai, žiūrovai džiaugėsi keturias dienas trukusiu nuostabiu reginiu, negailėjo viens kitam šiltų žodžių. Visagino savivaldybės merė Dalia Štraupaitė ir vicemerė Elena Čekienė padėkojo nepavargstančioms organizatorėms VšĮ „Visagino atspindys“ direktorei Marijai Tananai ir techninei direktorei Nadeždai Pereverzevai, įteikė padėkos raštus ir gėlių puokštes, palinkėjo festivaliui ilgų, kūrybingų gyvavimo metų, o visiems dalyviams ir žiūrovams nepamirštamų akimirkų.

[nggallery id=53]

Spalio mėnesį (27 d.) užbaigsime XI Lietuvos tautinių mažumų sekmadieninių (šeštadieninių) mokyklų festivaliu, kuris vyks Visagino kultūros centro salėse (Parko g. 16 ir Vilties g. 5). Festivalio programoje numatyta edukacinė programa „Tautinė lėlė. Tautinis kostiumas. Tautinis lėlių teatras“. Šios liaudies meno šakos yra nykstančios įvairių tautų kultūroje. Festivalio metu vyks edukacinė programa-koncertas, kur savo tautos kultūrą pristatys įvairių Lietuvos šeštadieninių–sekmadieninių mokyklų kolektyvai. Pristatyme dominuos skirtingų tautų liaudies lėlės teatro istorija. Tuo pat metu vyks kūrybinės dirbtuvės, kurias organizuos Visagino kultūros centro amatų studijų vadovai. Kūrybinių dirbtuvių metu vaikai galės išmokti skirtingų tautų lėlių, žaislų gamybos technologijų. Ypatingas dėmesys bus skiriamas tautiniam ornamentui ir kostiumams. Per liaudies muziką ir teatro elementus vaikai bus supažindinti su skirtingų tautų menu. Tautinė lėlė priartina vaiką prie savos tautos, ugdo jo pasididžiavimą turtingu dvasiniu ir materialiniu tautos paveldu.

 

Prenumeruok – apie renginius žinok!

Renginių anonsas

 • Rugpjūčio 10-14 d. 10-18 val.
  „XIII tradicinio muzikavimo kursai Visagine ir Meironų kaime“ (pagal išankstinę dalyvių registraciją)
  „Sedulinos“ salė, Meironų k. (Ignalinos raj.)
 • Rugpjūčio 12 d. 14.30 val.
  Kino filmas „Gnomai sugrįžta“ (animacija, filmas dubliuotas lietuviškai). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugpjūčio 12 d. 17.30 val.
  Kino filmas „Vienas įkvėpimas“ (drama, filmas rusų kalba su lietuviškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugpjūčio 12 d. 20 val.
  Kino filmas „Sek paskui mane“ (siaubo, N-16, filmas anglų kalba su lietuviškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugpjūčio 13 d. 18 val.
  „XIII tradicinio muzikavimo kursų Visagine ir Meironų kaime“ dalyvių koncertas. Įėjimas nemokamas.
  VKC „Sedulinos“ salė
 • Rugpjūčio 13 d. 14.30 val.
  Kino filmas „Kapitonas Kardadantis ir stebuklingas deimantas“ (animacija, filmas dubliuotas lietuviškai). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugpjūčio 13 d. 17.30 val.
  Kino filmas „Belgradas“ (komedija, N-13, filmas rusų kalba su lietuviškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugpjūčio 13 d. 20 val.
  Kino filmas „Vienas įkvėpimas“ (drama, filmas rusų kalba su lietuviškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
 • Rugpjūčio 14 d. 14.30 val.
  Kino filmas „Kapitonas Kardadantis ir stebuklingas deimantas“ (animacija, filmas dubliuotas lietuviškai). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugpjūčio 14 d. 17.30 val.
  Kino filmas „Forpostas“ (veiksmo, N-16, filmas anglų kalba su lietuviškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugpjūčio 14 d. 20 val.
  Kino filmas „Vienas įkvėpimas“ (drama, filmas rusų kalba su lietuviškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.

    Parodos (darbo dienomis 10 – 20 val.)

 • Nuo rugpjūčio 6 d. (atidarymas 17 val.) iki rugsėjo 4 d.
  M. Ščerbakovos ir Jaunųjų menininkų klubo „Paletė“ paroda „Žvelgiu į ežerų mėlį…“, skirta Visagino 45 m.
  VKC „Draugystės“ parodų salė
 • Nuo rugpjūčio 7 d.
  Istorinė dokumentikos paroda „Nuo kertinio akmens iki miesto…“
  VKC „Sedulinos“ parodų salė
 • Nuo 2019 m. spalio 31 d.
  Visagino menininkų fotoakimirkų paroda
  VKC „Sedulinos“ erdvės (I aukštas)
 • Nuo 2019 m. vasario 11 d.
  Algirdo Smolskio tapybos darbų paroda
  VKC „Sedulinos“ erdvės (III aukštas)

Mūsų draugai