Šešioliktoji „Gervė“ kuria tikėjimą ateitimi

Kiekviena Lietuvos savivaldybė ieško savo raiškos būdų pasitikdama svarbiausias valstybei šventes. Visagino savivaldybėje koncertuoti Vasario 16-ąją suteikiama galimybė meno mėgėjų kolektyvams per metus pasiekusiems vienokių ar kitokių įvertinimų respublikos kultūrinėje erdvėje, o kovo 11-ąją – Nepriklausomybės atkūrimo dieną – vyksta šokių festivalis „Gervė“. Šiemet – jau 16 kartą.

Tris dienas šis festivalis karaliavo Visagine. Gervė – Visagino savivaldybės simbolis, o mitologijoje – tai budrumo, saugumo simbolis. Šiandieninis mūsų valstybės saugumas yra iš jaunų, energingų, grožį mylinčių širdžių spinduliuojanti energija ir kūrybiškumas, galintis kurti jaukią ir saugią ateities Lietuvą.   

Pirmąją festivalio dieną po trumpo ir iškilaus Valstybinės šventės paminėjimo, mero Vytauto Račkausko sveikinimo buvo šokami tautų šokiai. Ši diena atspindėjo ne tik Visagino, bet ir kituose Lietuvos rajonuose gyvenančių tautų choreografinį palikimą, jo raišką Lietuvos ateities kūrėjų širdyse. Net tos pačios tautos žmonės pasaulį supranta skirtingai, bet vertybės priklauso nuo žmogaus požiūrio į gyvenimą. Visus tądien vienijo meilė šokiui, grožiui ir darnai. Pirmąją festivalio dieną pasirodė septyniolika vyresnių ir jaunesnių latvių, lenkų, lietuvių, rusų liaudies šokių kolektyvų iš Daugpilio (vad. A. Daugele, S. Stasane), Šilalės (vad. D. Kononovienė, L. Andrejauskienė), Utenos (vad. R. Macelienė), po keletą iš Ignalinos (vad. E. Skripkauskienė), Vilniaus (vad. M. Grydz-Villems, D. Grydz, L. Didžiulienė, D. Maskoliūnienė), Visagino (vad. G. Chutorskich, L. Kalinauskaitė, E. Skripkauskienė), Zarasų (vad. R. Cikanas, V. Politaitė). Kolektyvai sugebėjo pademonstruoti ir temperamentingąjį flamenką, ir paslaptinguosius japoniškų šokius. Iš viso pirmąją festivalio dieną dalyvavo daugiau nei 370 dalyvių.

Antroji diena buvo skirta sportiniams šokiams. Tai lyg egzaminas, tikrinąs mus, kaip išlaikyti individualumą nepažeidžiant griežtų sporto pasaulio taisyklių. Ta diena savo prabanga prilygo Vienos puotai. Labai gaila, kad būtent tomis dienomis vyksta sportinių organizacijų renginiai ir mes nesulaukiame siekiančiųjų sportinių įvertinimų. Daugelis tądien dalyvavusių kolektyvų vadovų džiaugėsi, kad „Gervė“ liko viena iš nedaugelio nekonkursinių, skatinančių kūrybiškumą šokio švenčių Lietuvoje. Antroje šokių fiestos dienoje dalyvavo 12 kolektyvų: iš Ignalinos (N. Kirkilienė), Kupiškio (I. Puipaitė), Rokiškio (Olga ir Irina Bubnovos), Visagino (V. Danilevičienė), net keturi iš Vilniaus (D. Maskoliūnienė, V. Molytė, V. Stričkienė, V. Žukienė), po du iš Daugpilio (M. Meduneckaja), Trakų (L. Januškienė). Iš viso daugiau nei 170 dalyvių.

Trečiąją festivalio dieną drąsiai galime vadinti vizijos diena. Festivalis iš Visagino kultūros centro „Bangos“ salės persikėlė į modernią „Orbitos“ salę: tądien scenoje karaliavo modernaus šokio kolektyvai. Organizatoriai juokavo, kad modernumo sėkla gerai sudygo visame kelyje iš Vilniaus į Visaginą: dalyvavo Vilniaus (vad. V. Nenartovič), Naujosios Vilnios (vad. L. Molevičiūtė), Pabradės (L. Andrukianec), keturi švenčioniškių (vad. R. Grigianecienė, E. Račinskienė), trys visaginiečių (D. Abramovičienė, G. Chutorskich, T. Ježova) kolektyvai. Visaginą dalyvavimu pagerbė ir kauniečiai (vad. R. Survila), panevėžiečiai (E. Vžesniauskaitė), rokiškėnai (vad. R. Bielovienė), uteniškiai (vad. L. Gudaitienė). Analitiškiau pažvelgus, atrodo, kad kuo tautiškumu margesni rajonai, tuo labiau ieškoma bendrumo vizijoje. Visą trečiąją dieną festivalį lydėjo itin aktyvi jaunojo žiūrovo reakcija: audringi plojimai, pritarimo šūksniai… Trečiąją festivalio dieną pasirodė apie 360 dalyvių.

Šventė baigėsi… švenčių laukiame… Susitikimuose gimsta naujos idėjos, nauji planai, susitinka seni pažįstami ir užsimezga naujos pažintys, padedančios keistis kultūrine patirtimi, surasti atskaitos taškus, lygiuotis į geriausius.

Atsisveikindama su festivaliu iki kitų metų Visagino savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Jūratė Tamonienė dėkojo visiems dalyvavusiems, linkėjo puoselėti įgytą patirtį ir kuriamu grožiu puošti Lietuvą. Pasidžiaugė ir tuo, kad prieš keletą mėnesių Visagino kultūros centre pasibaigusi reorganizacija pasiteisino, kad visas kultūros centro kolektyvas, vadovaujamas l. e. direktoriaus pareigas L. Karpovič, padedant Mėgėjų meno skyriaus vedėjai E. Skripkauskienei puikiai vykdė patikėtas funkcijas, nepriekaištingai susitvarkė su tokiu nelengvu organizaciniu darbu ir buvo įvertintas: sulaukta daug padėkų, atsirado naujų rėmėjų (UAB „Lauros gėlės“, ekologinio turizmo sodyba „Jonalaukis“), padėjo seni draugai (UAB „Kogus“), puikiai, pagal renginių specifiką, buvo panaudotos Kultūros centro salės.

Mūsų mažą valstybę supa plati ir įvairi kultūrinė erdvė. Kasdien mokomės iš jos atsirinkti tai, kas vertinga, ir tuo pačiu išlikti savimi. Šokis kalba sava kalba, bet tai taip pat diskusija apie vertybes… Kurdami mažus džiaugsmus ir vertybes savo savivaldybėse, kuriame tikėjimą žmogumi, tikėjimą ateitimi.

Renginių anonsas

Gegužės 5 d. – birželio 5 d. VKC „Draugystė“ (Parko g. 7) Alinos Novosad paroda „Abstrakcija interjere“

Gegužės 6 d. 11.00 val. VKC „Sedulina“ (Vilties g. 5) Česlavos Pimpienės gyvenimui ir kūrybai skirtos parodos „Gyvoji istorija“ atidarymas (leidžiama iki 30 žmonių su išankstine registracija telefonu 865682804)