Vaikų ir jaunimo folkloro edukacinis festivalis „Sauliūtė tekėjo“

Visagino kultūros centras (toliau – VKC) birželio 3-6 d. vykdė projektą „Vaikų ir jaunimo folkloro edukacinis festivalis „Sauliūtė tekėjo“, finansuojamą Lietuvos kultūros tarybos.

Globalizacijos procesai, sparti mokslo ir technologijų plėtra kelia iššūkius šeimai, mokyklai, valstybei ir verčia ieškoti būdų, kaip išlaikyti ir kūrybiškai plėtoti tautinį tapatumą. Materialinės vertybės dažnai užgožia dvasines, todėl vaikai savaip supranta gerumą, s6atjautą, dosnumą, teisingumą, pilietiškumą ir patriotizmą. Dvasinis ir dorinis ugdymas siaurąja prasme – tai sielos švietimas, o plačiąja prasme – žmogaus asmenybės estetinis, moralinis formavimas per muziką, teatrą, tapybą, architektūrą. Žodis „folkloras“ verčiant iš anglų kalbos reiškia „liaudies išmintis“. Folkloro dėka vaikas lengviau susipažįsta su jį supančiu pasauliu, per lyrinį herojų gali pajausti gamtos grožį, perimti žmonijos supratimą apie moralę, išmokti papročių ir apeigų, vienu žodžiu, su estetiniu malonumu sugeria tai, kas vadinama dvasiniu palikimu, be kurio asmenybės formavimas yra tiesiog neįmanomas. Todėl buvo iškeltas projekto tikslas: vaikų ir jaunimo folkloro kolektyvų plėtojimas ir palaikymas, liaudies kūrybos populiarinimas, vaikų ir jaunimo skatinimas pažinti tautosaką ir tradicinius amatus, o taip pat Visagino daugiatautės visuomenės integracija į lietuvišką kultūrą. Projekto tikslinė grupė – lietuvių ir tautinių mažumų vaikų bei jaunimo folkloro kolektyvų dalyviai, jų vadovai, Visagino vaikai ir jaunimas, jų tėvai ir mokytojai, daugiatautė Visagino bendruomenė.

[nggallery id=89]

Pagal projekto programą nuo birželio 3 d. iki 6 d. buvo organizuoti skirtingi užsiėmimai. Visagino viešosios bibliotekos Meno galerijoje (Sedulinos al. 14/3) vyko kūrybinės dirbtuvės, kuriose šurmuliavo vaikai ir jaunimas. Vadovaujant profesionaliems mokytojams – Tatjanai Salmijarovai ir Tatjanai Bondarenko – moksleiviai mokėsi tapyti ant lėkščių chochlomos motyvais. Visi jų kūriniai buvo eksponuojami Meno galerijoje iki birželio 13 d.

VKC ir kūrybos namų specialistai Antonina Nikitina, Nevena Šašilova, Liusia Ševeleva, Svetlana Stoliarenko, Elena Churakova, Ilya Churakov projekto metu dalyviams pravedė kūrybines dirbtuves, kuriose buvo galima išmokti kurti iš šieno arkliukus ir paukštelius, karpyti iš popieriaus, gaminti tradicines medžiagines lėles, liaudies ornamentais apipavidalinti skryneles, dainuoti, šokti, išmokti ratelių.

Visagino kultūros centre vyko praktinė mokomoji programa „Keramikos akademija“. Yra sakoma, kad Dievas žmogų sukūrė iš molio. O žmogus neliko skolingas: išmoko lipdyti

puodynes. Molis – nuostabi natūrali, minkšta ir lanksti medžiaga, kuri gali pavirsti į bet ką: žaislą, nuostabią elegantišką vazą arba žvakidę. Vaikai susipažino su keramikos amatu: žiedimo ratelio ir keramikos deginimo krosnies atsiradimo istorija, žiedimo procesu, dekoravimo, glazūravimo paslaptimis. Sužinojo, ką reiškia juodoji, raugo ir raku keramika. Projekto dalyviai lipdė tradicinius žaislus, papuošalus iš molio, gavo teorinius ir praktinius patarimus.

Projekto-festivalio dalyviai buvo supažindinti su viena svarbiausių religinių švenčių, kuri yra švenčiama 50 dienų po šv. Velykų, tai „Sekminės“ (rusų ir lenkų tautos šią šventę vadina „Troica“, baltarusai – „Siomucha“), jos tradicijomis ir apeigomis.

2014 m. birželio 6 d. 17.00 val. VKC amfiteatre įvyko projekto – festivalio baigiamasis renginys – Sekminių šventė, kai garbinama augmenija ir naminiai gyvuliai. Šventės metu ypatinga galia suteikiama jauniems berželiams.

Šventės pradžioje buvo pristatyta edukacinė programa „Lyną mūka – moteras dalia“. Išsamiai buvo pademonstruotas visas lino „kančios“ kelias – nuo susipažinimo su maža lino seklėle, lino stiebeliu, jo apdirbimu ir iki paties audeklo pagaminimo. Buvo rodomas mynimas, brukimas, šukavimas, verpimas, audimas. Vaikai buvo supažindinti su lino apdirbimo įrankiais (bruktuve, kultuve, bestuvu ir kt.).

Sekminių šventėje Visagine koncertavo Visagino kūrybos namų vaikų folkloro ansamblis „Radastėlė“ (vadovė Inga Cicėnienė), VKC vaikų rusų folkloro ansamblis „Žavoronok“ (vadovė Elena Churakova), Švenčionėlių kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Eršketėlis“ (vadovė Loreta Šidlauskienė), VKC vaikų baltarusių folkloro ansamblis „Tanočak“ (vadovė Irina Urbonavičienė), VKC vaikų rusų folkloro ansamblis „Žavoronok“ (vadovė Elena Churakova). Vaikai šventės metu jodinėjo arkliukais, dalyviai ir žiūrovai buvo vaišinami skania kiaušiniene ir arbata. Buvo organizuotos skulptūrų iš šieno, mezgimo, tautinės lėlės, keramikos, margučių dekoravimo kūrybinės dirbtuvės, kuriose galėjo dalyvauti renginio žiūrovai. Projektą-festivalį „Sauliūtė tekėjo“ vainikavo linksma vakaronė, kur visi dalyviai žaidė, šoko, vedė ratelius.

Prenumeruok – apie renginius žinok!

Renginių anonsas

 • Gruodžio 10 d. 17.30 val.

  Kino filmas „Kovotoja“. Bilieto kaina: 3 Eur.

  VKC „Draugystės“ kino salė

 • Gruodžio 11 d. 14.30 val.

  Kino filmas „Broliai meškinai ir fantastiškas nuotykis“ (animacija, dubliuotas lietuviškai). Bilieto kaina: 4 Eur, 5 Eur.

  VKC „Draugystės“ kino salė

 • Gruodžio 11 d. 17.30 val.

  Kino filmas „Sutemose“ (drama, N-13, filmas lietuvių kalba). Bilieto kaina: 4 Eur, 5 Eur.

  VKC „Draugystės“ kino salė

 • Gruodžio 11 d. 20 val.

  Kino filmas „Valstybinės laidotuvės“ (N-13, filmas rusų kalba su lietuviškais ir angliškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 Eur, 5 Eur.

  VKC „Draugystės“ kino salė

 • Gruodžio 11 d. 14-17 val.

  Konsulinis Rusijos Federacijos ambasados LR posėdis (viešas)

  VKC „Draugystės“ salė

 • Gruodžio 12 d. 14.30 val.

  Kino filmas „Monstrų atostogos“ (animacija, dubliuotas lietuviškai). Bilieto kaina: 4 Eur, 5 Eur.

  VKC „Draugystės“ kino salė

 • Gruodžio 12 d. 17.30 val.

  Kino filmas „Broliai meškinai ir fantastiškas nuotykis“ (animacija, dubliuotas lietuviškai). Bilieto kaina: 4 Eur, 5 Eur.

  VKC „Draugystės“ kino salė

 • Gruodžio 12 d. 20 val.

  Kino filmas „Čia buvo Brita Marija“ (dokumentinis, švedų kalba su lietuviškais ir angliškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 Eur, 5 Eur.

  VKC „Draugystės“ kino salė

 • Gruodžio 12 d. 17.30 val.

  Miuziklas „Meilė, parašyta plunksna“. Bilieto kana: 2 Eur.

  VKC „Draugystės“ salė

 • Gruodžio 13 d. 14.30 val.

  Kino filmas „Manu. Gimęs skraidyti“ (animacija, dubliuotas lietuviškai). Bilieto kaina: 4 Eur, 5 Eur.

  VKC „Draugystės“ kino salė

 • Gruodžio 13 d. 17.30 val.

  Kino filmas „Partenonas“ (drama, filmas anglų kalba su lietuviškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 Eur, 5 Eur.

  VKC „Draugystės“ kino salė

 • Gruodžio 13 d. 20 val.

  Kino filmas „Dabar jau skyrybos“ (komedija, N-16, filmas rusų kalba su lietuviškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 Eur, 5 Eur.

  VKC „Draugystės“ kino salė

 • Gruodžio 13 d. 17 val.

  Koncertas „Iš Daugpilio su meile“

  VKC „Draugystės“ salė

 • Gruodžio 14 d. 12-14 val.

  Spektaklis „Bremeno muzikantai“

  VKC „Draugystės“ salė

 • Gruodžio 14 d. 12 val.

  Kino filmas „Monstrų atostogos“ (animacija, dubliuotas lietuviškai). Bilieto kaina: 4 Eur, 5 Eur.

  VKC „Draugystės“ kino salė

 • Gruodžio 14 d. 14.30 val.

  Kino filmas „Broliai meškinai ir fantastiškas nuotykis“ (animacija, dubliuotas lietuviškai). Bilieto kaina: 4 Eur, 5 Eur.

  VKC „Draugystės“ kino salė

 • Gruodžio 14 d. 17.30 val.

  Kino filmas „Pasmerkti. Pajūrio džiazas“ (drama, N-16, filmas lietuvių kalba). Bilieto kaina: 4 Eur, 5 Eur.

  VKC „Draugystės“ kino salė

 • Gruodžio 14 d. 20 val.

  Kino filmas „Dabar jau skyrybos“ (komedija, N- 16, filmas rusų kalba su lietuviškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 Eur, 5 Eur.

  VKC „Draugystės“ kino salė

 • Gruodžio 14 d. 14 val.

  Apdovanojimų ceremonija „Mano miestas – Visaginas“ (viešas)

  VKC „Sedulinos“ salė

 • Gruodžio 14 d. 17-18.30 val.

  Šventinė mugė ir pramogos

  Santarvės aikštė

 • Gruodžio 14 d. 18 val.

  Paskaita „2020 m. kalendorius“ (viešas, nemokamas)

  VKC „Sedulinos“ konferencijų salė

 • nuo spalio 31 d.

  Visagino menininkų fotoakimirkų paroda

  VKC „Sedulinos“ erdvės (I aukšte)

 • nuo spalio 7 d.

  Fotoparoda „Tarptautinių monospektaklių festivalių „Atspindys“ fotoakimirkos“

  VKC „Sedulinos“ parodų salė

 • nuo spalio 3 d.

  Fotoparoda „Ukrainos tradicijų grožis“

  VKC „Sedulinos“ parodų salė

 • nuo vasario 11 d.

  Algirdo Smolskio tapybos darbų paroda

  VKC „Sedulinos“ erdvės (III aukšte)

 • Visagino krašto muziejaus interaktyvus projektas „Švęsk Visaginą“

  www.sveskvisagina.lt

Mūsų draugai