Užgavėnės

Užgavėnės – žiemos pabaigos šventė. Tai didelio džiaugsmo, juoko, linksmumo, įvairiais papročiais, apeigomis, burtais apipinta diena. Užgavėnių apeigose yra keli pagrindiniai elementai: vaišės; važinėjimas; čiuožinėjimas; supimasis; įvairūs būrimai; Morės arba Gavėno vežiojimas ir jo (s) sunaikinimas; persirengėlių eisenos ir vaidinimai. Pagrindinis dėmesys buvo nukreiptas į apeigas, kurios turinčios išvaryti žiemos negandas ir pažadinti iš miego šalčio sukaustytą žemę, suteikti jai derlingumo galią.
Pasiruošimas Užgavėnėms prasideda kovo 1 dieną. Visagino centre buvo organizuotos kūrybinės užgavėnės2014dirbtuvės „Užgavėnių kaukės“, kurias pravedė VKC amatų studijos vadovės Violeta Abarienė, Valentina Kociuba, Antonina Nikitina, Nevena Šašilova ir kostiumų dailininkė Liusia Ševeleva. Vaikai galėjo savo rankomis pagaminti kaukes skirtingomis technikomis ir iš skirtingų medžiagų: iš šieno, papjė mašė, audinių, popieriaus ir molio.

Užgavėnių kaukės – tai įvaizdžiai, atklydę iš labai senų laikų. Seniausios kaukės yra žvėrių ir paukščių – meškos, vilko, gervės, gandro. Jos tikriausiai kilusios iš toteminių genčių globėjų ar jų antgamtinių savybių garbinimo. Vėlesniais laikais žemės derlumo, apskritai vaisingumo sąvokos imtos sieti su naminiais gyvuliais. Iš čia atsirado ožio ir avino kaukės. Velnias, ragana ant šluotos, giltinė gali būti artimi namus globojančiai mitinei būtybei kaukui.
Užgavėnių veikėjai ir išvaizda, ir elgsena pabrėžia, kad jie yra svetimi, iš anapusinio metafizinio pasaulio. Iš to pasaulio atvirkštumo seka ir persirengėlių pomėgis susikeisti rūbais: vyrai persirengia moteriškais, moterys – vyriškais. Taigi galima numanyti, kad kitados kaukės vaizduodavo atėjūnus iš mirusiųjų pasaulio.

Kovo 4 d. amfiteatre tarp Visagino kultūros centro ir „Gerosios vilties“ vidurinės mokyklos vyko Užgavėnių puota. Blynai su karšta arbata, saldumynai, riestainiai buvo dalinami nemokamai. Nepavaišintų neliko! Vaikai su malonumu prekiavo blusų turgelyje savo darbeliais ir blynais, organizavo įvairias loterijas ir burtus.
Be vaišių, vaikų laukė žaidimai, konkursai, liaudiški rateliai, jodinėjimas arkliais. Suaugusieji taip pat neatsiliko, linksminosi iš širdies: dalyvavo žaidimuose, savo sugebėjimus galėjo parodyti konkursų ir žaidimų metu.

Užgavėnių renginio metu pasirodė Visagino kultūros centro folkloro kolektyvai „Krusnė“ (vad. Diana Skvarčinskaitė), vaikų rusų folkloro ansamblis „Žavoronok“ (vad. Elena Churakova) ir baltarusių folkloro ansamblis „Tanočak“ (vad. Irina Urbonavičienė).
Nė viena Užgavėnių šventė neapsieina be Lašininio ir liesojo Kanapinio kovos. Aišku, Lašininis išvejamas, karaliauja Kanapinis, nes nuo Užgavėnių iki Velykų teks susilaikyti nuo riebaus maisto ir mėsos.
Visagino kultūros centras dėkoja už pagalbą organizuojant ir už aktyvų dalyvavimą šventėje Visagino „Gerosioso vilties“ ir Draugystės vidurinės mokyklos bendruomenės, Visagino sporto centrui, Visagino viešajai bibliotekai, III amžiaus universiteto šokių fakulteto kolektyvui „Serebro“ ir Jaunųjų menininkųklubo„Paletė“ vadovei Marijai Ščerbakovai.

[nggallery id=83]

Prenumeruok – apie renginius žinok!

Renginių anonsas

  • Nuo 2020 m. balandžio 28 d. iki 2020 m. gegužės 30 d. atšaukiami visi renginiai

Mūsų draugai