Užgavėnės

Užgavėnės – žiemos pabaigos šventė. Tai didelio džiaugsmo, juoko, linksmumo, įvairiais papročiais, apeigomis, burtais apipinta diena. Užgavėnių apeigose yra keli pagrindiniai elementai: vaišės; važinėjimas; čiuožinėjimas; supimasis; įvairūs būrimai; Morės arba Gavėno vežiojimas ir jo (s) sunaikinimas; persirengėlių eisenos ir vaidinimai. Pagrindinis dėmesys buvo nukreiptas į apeigas, kurios turinčios išvaryti žiemos negandas ir pažadinti iš miego šalčio sukaustytą žemę, suteikti jai derlingumo galią.
Pasiruošimas Užgavėnėms prasideda kovo 1 dieną. Visagino centre buvo organizuotos kūrybinės užgavėnės2014dirbtuvės „Užgavėnių kaukės“, kurias pravedė VKC amatų studijos vadovės Violeta Abarienė, Valentina Kociuba, Antonina Nikitina, Nevena Šašilova ir kostiumų dailininkė Liusia Ševeleva. Vaikai galėjo savo rankomis pagaminti kaukes skirtingomis technikomis ir iš skirtingų medžiagų: iš šieno, papjė mašė, audinių, popieriaus ir molio.

Užgavėnių kaukės – tai įvaizdžiai, atklydę iš labai senų laikų. Seniausios kaukės yra žvėrių ir paukščių – meškos, vilko, gervės, gandro. Jos tikriausiai kilusios iš toteminių genčių globėjų ar jų antgamtinių savybių garbinimo. Vėlesniais laikais žemės derlumo, apskritai vaisingumo sąvokos imtos sieti su naminiais gyvuliais. Iš čia atsirado ožio ir avino kaukės. Velnias, ragana ant šluotos, giltinė gali būti artimi namus globojančiai mitinei būtybei kaukui.
Užgavėnių veikėjai ir išvaizda, ir elgsena pabrėžia, kad jie yra svetimi, iš anapusinio metafizinio pasaulio. Iš to pasaulio atvirkštumo seka ir persirengėlių pomėgis susikeisti rūbais: vyrai persirengia moteriškais, moterys – vyriškais. Taigi galima numanyti, kad kitados kaukės vaizduodavo atėjūnus iš mirusiųjų pasaulio.

Kovo 4 d. amfiteatre tarp Visagino kultūros centro ir „Gerosios vilties“ vidurinės mokyklos vyko Užgavėnių puota. Blynai su karšta arbata, saldumynai, riestainiai buvo dalinami nemokamai. Nepavaišintų neliko! Vaikai su malonumu prekiavo blusų turgelyje savo darbeliais ir blynais, organizavo įvairias loterijas ir burtus.
Be vaišių, vaikų laukė žaidimai, konkursai, liaudiški rateliai, jodinėjimas arkliais. Suaugusieji taip pat neatsiliko, linksminosi iš širdies: dalyvavo žaidimuose, savo sugebėjimus galėjo parodyti konkursų ir žaidimų metu.

Užgavėnių renginio metu pasirodė Visagino kultūros centro folkloro kolektyvai „Krusnė“ (vad. Diana Skvarčinskaitė), vaikų rusų folkloro ansamblis „Žavoronok“ (vad. Elena Churakova) ir baltarusių folkloro ansamblis „Tanočak“ (vad. Irina Urbonavičienė).
Nė viena Užgavėnių šventė neapsieina be Lašininio ir liesojo Kanapinio kovos. Aišku, Lašininis išvejamas, karaliauja Kanapinis, nes nuo Užgavėnių iki Velykų teks susilaikyti nuo riebaus maisto ir mėsos.
Visagino kultūros centras dėkoja už pagalbą organizuojant ir už aktyvų dalyvavimą šventėje Visagino „Gerosioso vilties“ ir Draugystės vidurinės mokyklos bendruomenės, Visagino sporto centrui, Visagino viešajai bibliotekai, III amžiaus universiteto šokių fakulteto kolektyvui „Serebro“ ir Jaunųjų menininkųklubo„Paletė“ vadovei Marijai Ščerbakovai.

[nggallery id=83]

Prenumeruok – apie renginius žinok!

Renginių anonsas

 • Rugpjūčio 23 d. 17 val.

  Renginys „Baltijos keliui 30 metų“

  VKC „Draugystės“ salė

 • Rugpjūčio 24 d. 18 val.

  Dokumentinis kino filmas „Imperijos šešėlis“, susitikimas su kūrėjais

  VKC „Draugystės“ kino salė

 • iki rugsėjo 10 d.

  Lietuvos liaudies dailės konkursinė paroda „Aukso vainikas“ (Visagino turas)

  VKC „Sedulinos“ parodų salė

 • iki rugpjūčio 30 d.

  Ankstesnių tradicinio muzikavimo kursų dalyvių fotoparoda

  VKC „Sedulinos“ parodų salė

 • Iki rugsėjo 6 d.

  A. Musatovo ir R. Romanovskio fotoparoda „Viskas praeina, o fotografija išlieka“

  VKC „Draugystės“ parodų salė

 • nuo vasario 11 d.

  Algirdo Smolskio tapybos darbų paroda

  VKC „Sedulinos“ erdvės (III aukšte)

 • Projekto vykdymo trukmė 2019-05-06 – 2019-09-16

  „XII tradicinio muzikavimo kursai Visagine ir Meironų kaime“

  Atsakingas asmuo – V. Abarienė

 • Projekto vykdymo trukmė 2019-06-27 – 2019-10-31

  „Vaikų ir suaugusiųjų neformalus švietimas“

  Atsakingas asmuo – L. Podberiozkina

 • Projekto vykdymo trukmė 2019-06-01 – 2019-09-30

  Projektas „Visagino garsų žemėlapis“

  Atsakingas asmuo – O. Denisenko

 • Visagino krašto muziejaus interaktyvus projektas „Švęsk Visaginą“

  www.sveskvisagina.lt

Mūsų draugai