V tarptautinis tautinių kultūrų festivalis „Rudeninės“ – 2014 m.

Egzistuoja legenda apie paslaptingą medį, ant kurio šakų žydi spalvingi ir kvapnūs žiedai, noksta stebuklingi, sielą gydantys vaisiai. Tai įvairių tautų tradicijos, turtinančios viena kitą. Žmonės, paragavę šių vaisių, išgarsėja savo gebėjimais ir talentais. Šio medžio pavadinimas – Gyvybės medis. Šis medis išdygsta, žydi ir savo vaisius nokina kas antrus metus rugsėjo pabaigoje Lietuvoje, Visagino mieste.

Rugsėjo 27-28 dienomis 2014 m. vyko kitokie, neįprasti Visagino kasdienybei dalykai. Iš visų pusių čia suvažiavo šimtai visiškai skirtingų žmonių, turinčių vieningą tikslą – prisiliesti prie medžio: prie tautų kultūrų įvairovės, liaudies tradicijų ir papročių. Čia vyko jau tradiciniu tapęs V tarptautinis tautų kultūrų festivalis „Rudeninės“.V Tarptautinis tautinių kūlturų festivalis „RUDENINĖS“

Festivalio tikslas – stiprinti Visagino miesto tautinių bendruomenių ryšius su etninėmis tėvynėmis bei įvairių tautų meno kolektyvųtarpkultūrinį bendradarbiavimą, atskleisti Lietuvoje esančių tautinių kultūrų įvairovę.

[nggallery id=105]

Šiais metais „Rudeninėse“ dalyvavo įvairaus žanro meno kolektyvai. Svečiai iš Baltarusijos – folkloro ansamblis „Talaka“ (vad. Viačeslav Kolocej). Žodis „Talaka“ reiškia taiki pagalba, bendras darbas, būrys, minia. Taip besivadinančiame kolektyve dalyvauja Minsko valstybinio meno ir kultūros universiteto etnologijos ir folkloro katedros skirtingų kursų studentai. Kolektyvas yra tapęs daugelio festivalių diplomantu.

Ukrainiečių kultūrą pristatė Rygos ukrainiečių dainų ansamblis „Dnipro“ (vad. Ukrainos nusipelnęs kultūros darbuotojas Nikolai Bilašickij) ir Lucko nusipelnęs mėgėjiškas folkloro ansamblis „Čačka“ (vad. Viktoriia Melnychuk). Pavadinimas „Čačka“ Polesės krašte reiškia žaisliukas, todėl kolektyvas stengiasi atgaivinti ir propaguoti Polesės krašto žaidybinį folklorą. „Čačka“ antram gyvenimui atgaivina Vakarų Polesės ir Volynės krašto amžinas dvasines vertybes, savo kūryba spinduliuoja tikrą Ukrainos dvasią.

Lenkų kultūrą festivalyje pristatė Olštyno Varmijos-Mozūrijos valstybinio universiteto folkloro dainų ir šokių ansamblis „Kortovo“ (vad. Ieva Kokoško). Daugelį metų kolektyvas „Kortovo“ įkvėpimą semia iš liaudies tradicijų. Šokio ir muzikos pagalba perteikia lenkiškus šokius, dainas ir ritualus. Įvairias programas šokėjai pristato vilkintys originalius liaudies drabužius, savo grožiu ir įvairove sukeliančius susidomėjimą ir žavesį. Lenkų folkloro grožis stebina daugelį Europos šalių.

Svečiai iš Rusijos – Sankt Peterburgo kultūros ir meno universiteto folkloro ansamblis „Levada“ (vad. docentė Marina Kuznecova). Savo vardą šis kolektyvas sieja su pirmosiomis folkloro ekspedicijomis, dalyvavimu tradicinėse liaudies šventėse (korogody). Vardo kilme jie siekia koncertinėse programose įamžinti Kursko, Belgorodo sričių ir Rusijos-Ukrainos pasienio folklorą. Kita ansamblio veiklos sritis – XVII a. psalmės ir kantos. Ansamblis yra tapęs daugelio festivalių ir konkursų laureatais.

Totorių kultūrą pristatė Minsko totorių folkloro ansamblis „Leisen“ (vad. Elvira Levševič) ir Aidar Valijev – Tatarstano valstybinės filharmonijos solistas, Tatarstano Respublikos valstybinio liaudies instrumentų orkestro solistas, daugelio tarptautinių ir Rusijos konkursų laureatas.

Su Latvių kultūra visus susipažindino Daugpilio šokių kolektyvas „Lakši“ (vad. Aja Daugele), kuris 2008 ir 2012 metais dalyvavo Latvijos dainų ir šokių šventėje, ne kartą buvo Lietuvos, Baltarusijos ir įvairių Latvijos miestų tarptautinių festivalių dalyvis.

Festivalio programa buvo labai plati. Nuo pat ryto šurmuliavo Rudeninių mugė.Amatininkų kiemeliuose buvo pristatomi Vitebsko kultūrinio-istorinio komplekso „Auksinis žiedas“ liaudies amatų grupės „Dvina“ ir Minsko amatų galerijos „Slavutasc“ meistrai ir jų darbai. Daugpilio ir skirtingų Lietuvos etninių regionų amatininkai pristatė sertifikuotus tradicinius gaminius. Dalyvavo kepyklos UAB „Romnesa“ atstovai pravedė edukacinę programą „Parodomasis šakočio – vieno dažniausių vestuvėms ruošiamų desertų kepimas“. Savo meistriškumą demonstravo Jurijus Lenšinas – stiklo pūtėjas iš Kaliningrado, vienas iš žinomiausių stiklapūčių pasaulyje, nusipelnęs Rusijos menininkas, kurio vardas įrašytas į Gineso rekordų knygą. Jo personalinės parodos rengiamos visame pasaulyje. Stebino ir džiugino svečiai iš Dniepropetrovsko srities. Nusipelnę meistrai pristatė Petrikovsko raštą – vizitinę Ukrainos kortelę. Visagino kūrybos namų specialistai vaikams ir jų tėvams pravedė kūrybines dirbtuves „Miško pasaka“.

Meno kolektyvai pasirodė meninėje programoje „Rudeninių kultūrų laikrodis“ – liaudies kiemeliuose. Čia buvo pristatomos skirtingų tautų vestuvinės tradicijos, apeigos, dainos, muzika, žaidimai, rateliai, kulinarinis paveldas. Didysis vakaro koncertas tikrai surinko turtingą kultūrų derlių. Iš margaspalvių Rudeninių žiedų nupynėm vainiką, vainiką šokių ir dainų, vainiką džiaugsmo ir vilties, vainiką širdies ryšių ir meilės žemei bei tėvynei. Kad vainiko ratu bėgtų tik šviesios mintys, margaspalviais žiedais žydėtų geri norai, šimtais kalbų skambėtų dainos, šokių sūkuriuos plaikstytūs margaspalviai tautiniai sijonai.

Visi kartu nupynėm Rudeninių svajonę! …Ir saugosim ją iki kitų Rudeninių.

 

 

 

 

 

 

 

Prenumeruok – apie renginius žinok!

Renginių anonsas

 • Rugsėjo 14 d. 18-20 val.
  Judesio laboratorija. U
  ždaras, išankstinė registracija.
  „Sedulinos“ patalpos
 • Rugsėjo 15-19 d. 18-19 val.
  Judesio laboratorija. Uždaras renginys, išankstinė registracija.
  „Sedulinos“ patalpos
 • Rugsėjo 15 d. 14 val.
  Tautinių mažumų departamento seminaras. Uždaras renginys.
  „Sedulinos“ konferencijų salė
 • Rugsėjo 16 d. 9 val.
  Tautinių mažumų departamento seminaras, edukacinė programa. Uždaras renginys.
  „Sedulinos“ konferencijų salė
 • Rugsėjo 16 d. 15-20 val.
  Šeimos dienai skirtas koncertas. Įėjimas nemokamas.
  „Draugystės“ salė
 • Rugsėjo 16 d. 14.30 val.
  Kino filmas „Kosminis Samsamas“ (animacija, filmas dubliuotas lietuviškai). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugsėjo 16 d. 17.30 val.
  Kino filmas „PILIS“ (drama, N-13, filmas lietuvių kalba). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugsėjo 16 d. 20 val.
  Kino filmas „Aš gražuolė“ (komedija, N-13, filmas rusų kalba su lietuviškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugsėjo 17 d. 14.30 val.
  Kino filmas „Kapitonas Kardadantis ir stebuklingas deimantas“ (animacija, filmas dubliuotas rusiškai)
  . Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugsėjo 17 d. 17.30 val.
  Kino filmas„After. Kai mes abejojom “ (romantinis, N-13, filmas anglų kalba su lietuviškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugsėjo 17 d. 20 val.
  Kino filmas „Vienas įkvėpimas“ (drama, filmas rusų kalba su lietuviškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugsėjo 18 d. 18 val.
  Akcija „Visa Lietuva šoka“
  prie „Bangos“ 
 • Rugsėjo 18 d. 14.30 val.
  Kino filmas „Kosminis Samsamas“ (animacija, filmas dubliuotas lietuviškai). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugsėjo 18 d. 17.30 val.
  Kino filmas „Aš gražuolė“ (komedija, N-13, filmas rusų kalba su lietuviškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugsėjo 18 d. 20 val.
  Kino filmas „Kosmobolas“ (nuotykių, filmas anglų kalba su lietuviškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugsėjo 19 d. 12-14 val.
  Paskaita „(Ne)tipinės architektūros pakaita“. Įėjimas nemokamas.
  „Sedulinos“ konferencijų salė
 • Rugsėjo 19 d. 12 val.
  Kino filmas „Kapitonas Kardadantis ir stebuklingas deimantas“ (animacija, filmas dubliuotas rusiškai). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
 • Rugsėjo 19 d. 14.30 val.
  Kino filmas „Vikingas Vikas“ (animacija, filmas dubliuotas lietuviškai). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugsėjo 19 d. 17.30 val.
  Kino filmas „Aš gražuolė“ (komedija, N-13, filmas rusų kalba su lietuviškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.
  „Draugystės“ kino salė
 • Rugsėjo 19 d. 20 val.
  Kino filmas „After. Kai mes abejojom“ (romantinis, N-13, filmas anglų kalba su lietuviškais subtitrais). Bilieto kaina: 4 eur., 5 eur.

    Parodos (darbo dienomis 10 – 20 val.)

 • Nuo rugpjūčio 6 d. (atidarymas 17 val.) iki rugsėjo 4 d.
  M. Ščerbakovos ir Jaunųjų menininkų klubo „Paletė“ paroda „Žvelgiu į ežerų mėlį…“, skirta Visagino 45 m.
  VKC „Draugystės“ parodų salė
 • Nuo rugpjūčio 7 d.
  Istorinė dokumentikos paroda „Nuo kertinio akmens iki miesto…“
  VKC „Sedulinos“ parodų salė
 • Nuo 2019 m. spalio 31 d.
  Visagino menininkų fotoakimirkų paroda
  VKC „Sedulinos“ erdvės (I aukštas)
 • Nuo 2019 m. vasario 11 d.
  Algirdo Smolskio tapybos darbų paroda
  VKC „Sedulinos“ erdvės (III aukštas)

Mūsų draugai