Visagine baigėsi tradicinio muzikavimo cimbolais, dūdmaišiu, smuikeliu, būgneliu ir armonika kursai Visagine

Keturias dienas trukęs tradicinis renginys į Visaginą sukvietė virš keturiasdešimt dalyvių iš įvairių Lietuvos regionų, taip pat ir Visagino.

2005 m. Lietuvos liaudies kultūros centras pradėjo organizuoti tradicinio muzikavimo kursus Birštone, vėliau kursai persikėlė į Aukštaitijos nacionalinį parką, o nuo 2008 m. Dalios Savickaitės iniciatyva atsikraustė į Visaginą.Tradicinio muzikavimo kursai

2008 m. pirmą kartą Visagine vykę kursai sukvietė cimbolininkus ir dūdmaišininkus ne tik iš Lietuvos, bet ir kaimyninės Baltarusijos Respublikos. Dūdmaišių meistras, tyrinėtojas ir tradicinės kultūros puoselėtojas Todaras Kaškurevičius ne tik pasidalijo grojimo patirtimi, bet ir supažindino su instrumento istorija.

Nuo pat pirmųjų kursų Visagine cimbolininkas, etnomuzikologas Evaldas Vyčinas atvyksta kasmet ir moko kursų dalyvius tradicinio muzikos atlikimo, perteikia muzikavimo manieras.

2009 m. kursus papildė dar vienas instrumentas, buvęs labai populiarus Aukštaitijos regione – mažasis būgnelis. Jo mušimo paslapčių moko etnomuzikologė Rima Garsonienė iš Utenos. 2009 m. Visagino kultūros centras nufilmavo mokamąją medžiagą, kurioje suprantamai paaiškinta grojimo mažuoju būgneliu, cimbolais ir dūdmaišiu technika.
Šie kursai per savo gyvavimą davė labai daug ne tik Visaginui, bet ir Lietuvos liaudies, folkloro ansambliams. Visagine dūdmaišis skamba nuo 2009 m., cimbolai nuo  2013 m., o mažasis būgnelis nuo 2011 m. Kiekvienais metais sulaukiame vis daugiau visaginiečių dėmesio. Tai ne tik žiūrovai, bet ir kursų dalyviai. Aurimas Gudas (projekto autorius ir vadovas) groja cimbolais ir dūdmaišiu, Augustas Gudas cimbolais ir mažuoju būgneliu, Evaldas Raslanas armonika. Tai jaunimo kapelos „Samanyčia“ nariai. O šiais metais mažajį būgnelį į rankas paėmė ir folkloro ansamblio „Krusnė“ narė Oksana Belskaja. Organizatoriams tapo staigmena, kai interneto svetainėje www.tts.lt perskaitęs informaciją apie kursus pasiskambino visaginietis Georgijus Laptevas ir pasiprašė priimamas į kursus groti armonika. Lektoriaus armonikieriaus Andriaus Bagdonavičiaus žodžiais labai perspektyvus muzikantas, gaila, dėl užimtumo negalėjęs dalyvauti kursų dalyvių koncerte.
2011 m. prie jau buvusių trijų instrumentų prisijungė ir smuikelis. Jau penkerius metus smuikininkams liaudiškos muzikos atlikimo manierą perteikia Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorė Gaila Kirdienė. Jos dėstoma metodika papildė mokamąją medžiagą 2012 m.
Na, o šiais metais nufilmuota metodinė mokomoji medžiaga armonikieriams.
Šiais metais kursuose grojo virš 40 dalyvių, kurie nepaisant savo amžiaus ar grojimo patirties drąsiai lipo į sceną, nes tai jau tapo tradicija.

Džiugu, kad kursai plečiasi ne tik instrumentų gausa ir geografija, bet jau antri metai į kursus atvyksta šeimyninių ansamblių dalyviai. Tai Stunžėnų šeima iš Vilniaus raj., Dranseikų šeimynos vaikai iš Molėtų, folkloro ansamblio „Virvytė“ (Vilnius) nariai, kuriems vadovauja Loreta Sungailienė. Ji  pati kursuose pirmąsyk grojo cimbolais. Tolimiausi svečiai kursuose – Kazlų Rūdos atstovai. Suvalkiečiai jau vadinami kursų senbuviais. Jau nekalbame  apie kauniečius, salakiškius ar švenčioniškius, kurie į kursus atvyksta beveik kasmet.

Žinoma, kursai nevyktų be Lietuvos liaudies kultūros centro Folkloro poskyrio specialisto Arūno Lunio pagalbos ir Lietuvos kultūros tarybos projektinio finansavimo.
Taip pat ačiū tariame UAB „TransTeleServis“ už kursų viešinimą, taip pat Visagino kultūros centro kolektyvui už puikų darbą organizuojant kursus.
Dalyviai perduoda tik pačius gražiausius žodžius.

Tikimės, 2008 m. užgimusi tradicija ir toliau gyvuos Visagine.

Prenumeruok – apie renginius žinok!

Renginių anonsas

 • Birželio 19 d. 18 val.

  Spektaklis „Furšetas po premjeros“ (bilieto kaina 2 Eur)

  VKC „Draugystės“ salė

 • Birželio 22 d. – Joninių šventė

  nuo 20 val. – Vainikų pynimo dirbtuvės, pramogos vaikams, šventinė prekyba

  nuo 21 val. – Koncertinė programa

  VKC „Bangos“ kiemelis, paplūdimys

 • iki liepos 3 d.

  VKN studijos „Fotofabrikas“ portretų paroda

  VKC „Sedulinos“ parodų salė

 • Iki birželio 22 d.

  Olgos Kalesnikovos-Ščiurovos personalinė fotoparoda „Laiškai apie meilę“, skirta Tėvo dienai ir Vladimirui Ščiurovui atminti

  VKC „Draugystės“ parodų salė

 • nuo vasario 11 d.

  Algirdo Smolskio tapybos darbų paroda

  VKC „Sedulinos“ erdvės (III aukšte)

 • Nuolat veikianti ekspozicija

  Ekspozicija „Močiutės kraitelis“ (iš Galinos Charbedijos asmeninės kolekcijos)

  VKC filialo Tautinių kultūrų ir bendruomenių namai (208 kab.)

 • Visagino krašto muziejaus interaktyvus projektas „Švęsk Visaginą“

  www.sveskvisagina.lt

Mūsų draugai