Visagine baigėsi tradicinio muzikavimo cimbolais, dūdmaišiu, smuikeliu, būgneliu ir armonika kursai Visagine

Keturias dienas trukęs tradicinis renginys į Visaginą sukvietė virš keturiasdešimt dalyvių iš įvairių Lietuvos regionų, taip pat ir Visagino.

2005 m. Lietuvos liaudies kultūros centras pradėjo organizuoti tradicinio muzikavimo kursus Birštone, vėliau kursai persikėlė į Aukštaitijos nacionalinį parką, o nuo 2008 m. Dalios Savickaitės iniciatyva atsikraustė į Visaginą.Tradicinio muzikavimo kursai

2008 m. pirmą kartą Visagine vykę kursai sukvietė cimbolininkus ir dūdmaišininkus ne tik iš Lietuvos, bet ir kaimyninės Baltarusijos Respublikos. Dūdmaišių meistras, tyrinėtojas ir tradicinės kultūros puoselėtojas Todaras Kaškurevičius ne tik pasidalijo grojimo patirtimi, bet ir supažindino su instrumento istorija.

Nuo pat pirmųjų kursų Visagine cimbolininkas, etnomuzikologas Evaldas Vyčinas atvyksta kasmet ir moko kursų dalyvius tradicinio muzikos atlikimo, perteikia muzikavimo manieras.

2009 m. kursus papildė dar vienas instrumentas, buvęs labai populiarus Aukštaitijos regione – mažasis būgnelis. Jo mušimo paslapčių moko etnomuzikologė Rima Garsonienė iš Utenos. 2009 m. Visagino kultūros centras nufilmavo mokamąją medžiagą, kurioje suprantamai paaiškinta grojimo mažuoju būgneliu, cimbolais ir dūdmaišiu technika.
Šie kursai per savo gyvavimą davė labai daug ne tik Visaginui, bet ir Lietuvos liaudies, folkloro ansambliams. Visagine dūdmaišis skamba nuo 2009 m., cimbolai nuo  2013 m., o mažasis būgnelis nuo 2011 m. Kiekvienais metais sulaukiame vis daugiau visaginiečių dėmesio. Tai ne tik žiūrovai, bet ir kursų dalyviai. Aurimas Gudas (projekto autorius ir vadovas) groja cimbolais ir dūdmaišiu, Augustas Gudas cimbolais ir mažuoju būgneliu, Evaldas Raslanas armonika. Tai jaunimo kapelos „Samanyčia“ nariai. O šiais metais mažajį būgnelį į rankas paėmė ir folkloro ansamblio „Krusnė“ narė Oksana Belskaja. Organizatoriams tapo staigmena, kai interneto svetainėje www.tts.lt perskaitęs informaciją apie kursus pasiskambino visaginietis Georgijus Laptevas ir pasiprašė priimamas į kursus groti armonika. Lektoriaus armonikieriaus Andriaus Bagdonavičiaus žodžiais labai perspektyvus muzikantas, gaila, dėl užimtumo negalėjęs dalyvauti kursų dalyvių koncerte.
2011 m. prie jau buvusių trijų instrumentų prisijungė ir smuikelis. Jau penkerius metus smuikininkams liaudiškos muzikos atlikimo manierą perteikia Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorė Gaila Kirdienė. Jos dėstoma metodika papildė mokamąją medžiagą 2012 m.
Na, o šiais metais nufilmuota metodinė mokomoji medžiaga armonikieriams.
Šiais metais kursuose grojo virš 40 dalyvių, kurie nepaisant savo amžiaus ar grojimo patirties drąsiai lipo į sceną, nes tai jau tapo tradicija.

Džiugu, kad kursai plečiasi ne tik instrumentų gausa ir geografija, bet jau antri metai į kursus atvyksta šeimyninių ansamblių dalyviai. Tai Stunžėnų šeima iš Vilniaus raj., Dranseikų šeimynos vaikai iš Molėtų, folkloro ansamblio „Virvytė“ (Vilnius) nariai, kuriems vadovauja Loreta Sungailienė. Ji  pati kursuose pirmąsyk grojo cimbolais. Tolimiausi svečiai kursuose – Kazlų Rūdos atstovai. Suvalkiečiai jau vadinami kursų senbuviais. Jau nekalbame  apie kauniečius, salakiškius ar švenčioniškius, kurie į kursus atvyksta beveik kasmet.

Žinoma, kursai nevyktų be Lietuvos liaudies kultūros centro Folkloro poskyrio specialisto Arūno Lunio pagalbos ir Lietuvos kultūros tarybos projektinio finansavimo.
Taip pat ačiū tariame UAB „TransTeleServis“ už kursų viešinimą, taip pat Visagino kultūros centro kolektyvui už puikų darbą organizuojant kursus.
Dalyviai perduoda tik pačius gražiausius žodžius.

Tikimės, 2008 m. užgimusi tradicija ir toliau gyvuos Visagine.

Prenumeruok – apie renginius žinok!

Renginių anonsas

 • Gruodžio 8 d. 13 val.

  Spektaklis „Spragtukas“ (bilieto kaina 5 Eur)

  VKC „Draugystės“ salė

 • ATŠAUKTAS

  Spektaklis „Milinė“ (bilieto kaina 8 Eur)

  VKC „Draugystės“ salė

 • Gruodžio 8 d. 11 val.

  Kalėdinis stalo teniso turnyras

  VKC filialo Tautinių kultūrų ir bendruomenių namų parodų salė

 • Iki gruodžio 8 d.

  Paroda „Kūrybinė karuselė“

  VKC „Draugystės“ parodų salė

 • Gruodžio 8 d. 15 val.

  Parodos „Oi, kiek daug matyta, daug kartų matyta…“ atidarymas

  VKC „Draugystės“ parodų salė

 • Gruodžio 12 d. 11 val.

  Tarptautinei neįgaliųjų dienai skirtas renginys

  VKC „Bangos“ salė

 • Gruodžio 12 d. 18 val.

  V. Falejevo atminimui skirtas vakaras

  VKC „Draugystės“ kino salė

 • Gruodžio 13 d. 15 val.

  Naujametinis spektaklis vaikams

  VKC „Draugystės“ salė

 • Gruodžio 13 d. 19 val.

  Šokių kolektyvo „Gori“ koncertas (bilieto kaina 9 Eur)

  VKC „Draugystės“ salė

 • Gruodžio 15 d. 15 val.

  Renginys „Varduvininko diena“

  VKC filialo Tautinių kultūrų ir bendruomenių namų parodų salė

 • Gruodžio 15 d. 16 val.

  Šventė „Mano miestas – Visaginas“

  VKC „Draugystės“ salė

 • Gruodžio 15 d. 18 val.

  Krikščioniškos dainos koncertas

  VKC „Bangos“ salė

 • Gruodžio 16 d. 16-18 val.

  Pramogos prie miesto eglės

  prie miesto eglės

 • Nuo gruodžio 8 d. iki 19 d.

  Paroda „Oi, kiek daug matyta, daug kartų matyta…“, skirta Visagino Jaunųjų menininkų klubo „Paletė“ 15 m. kūrybinės veiklos sukakčiai paminėti

  VKC „Draugystės“ parodų salė

 • Nuolat veikianti ekspozicija

  Ekspozicija „Močiutės kraitelis“ (iš Galinos Charbedijos asmeninės kolekcijos)

  VKC filialo Tautinių kultūrų ir bendruomenių namai (208 kab.)

 • Visagino krašto muziejaus interaktyvus projektas „Švęsk Visaginą“

  www.sveskvisagina.lt

Mūsų draugai