Naujienos Kontaktai Apie mus Rezidencija Erdvės
Facebook Instagram

Monetočka – mane skatina atsakomybės jausmas

//На русском ниже 48-osios Visagino miesto šventės finalas rytoj – pagrindinėje Santarvės aikštėje koncertuos Monetočka ir su Visaginu siejama grupė Sisters On Wire. Dėl to mums pavyko užduoti Monetočkai keletą klausimų.

//На русском ниже 48-osios Visagino miesto šventės finalas rytoj – pagrindinėje Santarvės aikštėje koncertuos Monetočka ir su Visaginu siejama grupė Sisters On Wire. Dėl to mums pavyko užduoti Monetočkai keletą klausimų.

- Papasakokite, kaip ir kodėl maždaug prieš metus Jūs su šeima atsidūrėte Lietuvoje, Vilniuje, kaip sekasi gyvenimas mūsų šalyje?

- Dar vasario 24 dieną su vyru sutarėme, kad norime kuo greičiau išvykti, toks mūsų sprendimas buvo vieningas, nereikėjo ilgų pokalbių, nusprendėme iš karto – o tą akimirką buvo nesvarbu kur, nes mes, kaip ir daugelis, nesitikėjome, kad tai užtruks taip ilgai. Man tuo mommentu tai buvo tiesiog neįsivaizduojama, neįtikėtina ir negalvojau, kad tokie įvykiai galimi. Mūsų draugai nusprendė išvykti į Lietuvą ir pakvietė mus prisijungti, nes jau iš anksto buvo išstudijavę dokumentų ir persikraustymo klausimą. Ir nusprendėme, kad pirmiausia važiuosime į Lietuvą, o tada nuspręsime, kur toliau. Tačiau mums čia Vilniuje taip patiko, kad nusprendėme čia likti tikriausiai visam laikui – nors gyvenimas yra, žinoma, nenuspėjamas. Vis dėlto kol kas esame čia, ir man čia labai patinka, nenorime niekur kitur, mes labai pamilome šį miestą ir šalį.

- Koks būtų pasaulis, jei nebūtų sienų, atskirų šalių, armijų, karų ir pan.?

- Pasaulis be sienų – skamba puikiai, bet man atrodo pernelyg utopiška, kad rimtai apie tai galvočiau. Iki šiol svajoju apie pasaulį, kuriame sienos, suverenitetas, atvirkščiai, yra gerbiami, nepažeidžiami žmonių, ir netgi iki to, atrodo, kol kas esame labai toli.

- Žurnalistai pastebi, kad išskirtinis Tavo dainų bruožas – keliamų temų rimtumas, įskaitant politiką, gaisrus, madą. Kodėl tokiame jauname amžiuje norėjote apie tai rašyti ir būti tarsi už bendro dainų „apie meilę“ srauto?

- Man patinka rašyti ir apie meilę, bet iš tikrųjų tai mane domina daug mažiau negu dainos apie kažkokius socialinius dalykus. Nežinau su kuo tai susiję, gal su mano muzikos skoniu, aš pati labai mėgstu klausytis, pavyzdžiui, repo, skaityti poeziją ir tai man patinka daug labiau negu klausytis kažkokių lyrinių kūrinių apie meilę, nors ten nieko blogo nematau –  tiesiog man tai nelabai įdomu, atrodo, kad turiu kitokį charakterį. Ir man sunku naudoti muziką, kad pasakočiau apie savo asmeninę dramą, apie savo lyrinius išgyvenimus, man labiau patinka dainos kaip istorijos pasakojimo ar kažkokio anekdoto formatas, norisi jomis prajuokinti ar pakviesti man įdomiam pokalbiui.

- Kokie pagrindiniai jausmai skatina Tave labdarai, aktyvizmui ir lėšų rinkimui?

- Ko gero, mane skatina atsakomybės jausmas, manau, kiekvienas panašių pažiūrų žmogus iš Rusijos, kaip ir aš, yra patyręs kaltės jausmą, aš ne išimtis. Tai tikrai labai neproduktyvus jausmas, ir aš stengiuosi jį paversti šia atsakomybės veikla ir tokiu formatu, galėčiau padėti kažkam padaryti ką nors gero – man atrodo, jog šis kūrybingumo pojūtis man ir pasauliui yra daug naudingesnis.

- Kodėl nebijai kalbėti atvirai? Daugelis žmonių net ir mūsų šalyse turi įprotį, apibūdintiną fraze „geriau patylėsiu, tai ne mano reikalas, ką aš galiu pakeisti“.

- Manau, kad būtent šia prasme nesu pats drąsiausias žmogus, nes norint atvirai kalbėti apie viską, kas vyksta, turėjau išvykti iš šalies. Iš savo pažįstamų žmogaus teisių aktyvistų, teisininkų, žurnalistų žodžių žinau, kad Rusijoje nebūčiau saugi, jei kalbėčiau tą patį, todėl net tarp mano pažįstamų ten yra žmonių, kurie šia prasme yra daug drąsesni, yra žmonės, kurie ir toliau kalba ten. Tai įvairaus viešumo žmonės, ir jie lieka Rusijoje, tai, žinoma, kelia susižavėjimą jais, bet, pavyzdžiui, aš neturėjau tokio herojiškumo, nes prasidėjus karui buvau nėščia ir supratau, jog tiesiog nesu tokioje būsenoje, kad galėčiau atlikti tokį puikų žygdarbį ir daryti tą patį, ką darau išvažiavusi.

- Visagino moksleivių klausimas: kas Tau buvo sunkiausia paauglystės laikotarpiu?

- Mane labiausiai gąsdino tai, kad neįsivaizdavau, kaip vyksta suaugusiųjų gyvenimas, ir nežinojau, ar gebėsiu jame prisitaikyti. Tikriausiai man būtų padėję, jei mokykloje būtų skirta dėmesio tam, kaip susimokėti mokesčius, kaip susimokėti už komunalines išlaidas, kaip parašyti CV – man trūko daug įgūdžių. Nepaisant to, raginu jaunimą dėl nieko nesijaudinti, tai nėra taip sunku, nesunkiai visa tai įvaldysite per metus ar dvejus, o jaunystėje turbūt geriau susikoncentruoti į supratimą, kas jums asmeniškai labiausiai patinka, kokie jūsų įgūdžiai, kokius įgūdžius mokate geriausiai – nes jie bus su jumis visą likusį gyvenimą.

- O koks yra sunkiausias Tavo išmoktas lietuviškas žodis?

- Sunkus lietuviškas žodis... Raidė “d” man labai sunki, nes rusiškai ji skamba kaip “dz”, ir, kaip suprantu, nesunku atskirti žmogų ne iš Lietuvos, nes jis taria “laba dziena” su raide “z“, ir kad ir kaip aš tik nesuku liežuvį, kad ištarčiau „laba diena“ be raidės „z“ prieš raidę „i“, man vis dar nesigauna. Tačiau aš pažadu, kad pasistengsiu ir kada nors galėsiu pasakyti jums ką nors labai švariai lietuviškai, nors kol kas, žinoma, jus mane nesunkiai perkąsite.

Nuotrauka: iš asm. archyvo

//

Финалом 48-ого дня города Висагинаса завтра станет концерт Монеточки и с Висагинасом связанной группы Sisters On Wire на главной площади Сантарвес. К этому событию мы успели задать Монеточке несколько вопросов.

- Расскажи, пожалуйста, как и почему примерно год назад Вы с семьей очутились в Литве, в Вильнюсе, как укладывается жизнь в нашей стране? 

- Еще 24 февраля мы с мужем обсудили, что хотим как можно скорее уезжать, это было для нас таким единогласным решением, не потребовались долгие разговоры - мы сразу решили, и было на тот момент не принципиально куда, потому что мы, как и многие, не ожидали, что это все затянется так надолго. Это было просто на тот момент для меня невообразимое, непредставимо, и я не могла предположить, что такие события произойдут. Наши друзья решили уехать в Литву и позвали нас с собой, потому что они уже изучили заранее вопрос по документам, по переезду. И мы решили, что поедем на первое время в Литву, а дальше уже решим куда двинемся, но нам так понравилось здесь в Вильнюсе, что мы решили здесь остаться уже наверное на постоянной основе. Хотя жизнь, конечно, непредсказуемая, но пока что нам здесь очень нравится, никуда мы отсюда дальше уезжать не хотим и очень полюбили этот город и страну.

- Каким был бы мир, если бы не было границ, отдельных стран, армий, войн и т.д?

- Мир без границ - это звучит прекрасно, но, мне кажется, слишком утопично, чтобы всерьез об этом задуматься. Пока что я мечтаю о мире, где границы, суверенитет, наоборот, уважаются, не нарушаются людьми, и даже от этого, кажется, мы очень далеки пока что.

- Журналисты отмечают, что отличительной особенностью Твоих песен является серьезность поднимаемых тем, в том числе и политика, пожары, мода. Почему тебе хотелось в таком молодом возрасте писать именно об этом и быть как бы вне общего потока "про любовь"?

- Я люблю писать и про любовь, но действительно меня это интересует гораздо меньше, чем песни про какие-то социальные вопросы. Не знаю с чем это связано, может быть с моими вкусами в музыке, я сама очень люблю слушать, например, рэп, читать стихи, и мне это нравится гораздо больше, чем слушать какие-то лирические произведения про любовь, хотя ничего плохого в этом не вижу, просто меня это особо не интересует, у меня как бы другой характер. И мне сложно использовать музыку для того, чтобы рассказать о своей личной драме, о своих каких-то лирических переживаниях, я больше люблю песни как формат для рассказа истории, для какого-нибудь анекдота иногда, я хочу ими рассмешить людей или вызвать на какой-то интересный для меня разговор.

- Какие главные чувства Тебя мотивируют заниматься благотворительностью, активизмом и сбором денег?

- Наверное, меня мотивирует чувство ответственности, я думаю каждый человек из России с похожими взглядами, как у меня, сталкивался с чувством вины, и я не исключение. Это действительно очень непродуктивное чувство, и я его стараюсь переводить именно в это русло ответственности, и в формат, где я могу кому-то чем-то помочь сделать что-то хорошее - мне кажется что это созидательное ощущение гораздо более полезно для меня и для мира.

- Почему Тебе не страшно / Ты осмеливаешься открыто говорить? Так как у многих людей, даже в наших странах, осталась привычка "лучше помолчу, не мое дело, как я могу повлиять".

- Я думаю, что точно в этом смысле я не самый смелый человек, потому что для того чтобы открыто говорить о всем происходящем, мне потребовалось уехать из страны. Со слов своих знакомых правозащитников, юристов, журналистов я знаю, что в России я бы не находилась в безопасности, если бы говорила то же самое, и поэтому есть люди гораздо более смелые в этом смысле, даже среди моих знакомых есть люди, которые продолжают высказываться. Это люди разной степени публичности, и они остаются в России, это, конечно, вызывает восхищение, но я, например, на такой героизм была не способна, потому что когда началась война я была беременная и я понимала, что я просто не в том состоянии, чтобы совершить настолько большой подвиг и находясь там провернуть все то же самое, что я провернула, уже уехав.

- Вопрос от висагинских школьников: что было самое страшное в процессе взросления? Кем бы Ты была сейчас, если бы не пошла по пути музыки?

- Больше всего меня пугало, что я не представляю как устроена взрослая жизнь и не знала смогу ли я в нее вписаться. Наверно, мне бы помогло, если бы в школе уделяли внимание тому как надо платить налоги, тому как надо платить за себя коммуналку,  как надо составлять резюме, очень многих навыков мне не хватило. Тем не менее я призываю ребят ни о чем этом не переживать, все это не так сложно, все это вы легко освоите через годик, другой и, наверное, лучше в юном возрасте сконцентрироваться на том, чтобы понять что вам лично больше нравится, какие навыки вам нравится осваивать, какие навыки у вас лучше всего получаются, потому что я с этим вы будете всю жизнь дальше.

- Какое самое сложное литовское слово Ты выучила?

- Сложное литовской слово… мне очень тяжело дается буква “д”, потому что в русском языке она озвончается, и как я поняла, можно легко отличить человека не из Литвы, потому что он говорит “лаба дзиена” с буквой “з”, и я как только не каверкаю язык, чтобы говорить “лаба диена” чтобы эту букву “д” не озвончать перед “и”, но у меня все еще не получается. Но я обещаю, что буду стараться и когда-нибудь очень чисто смогу вам что-нибудь сказать на литовском, но пока что вы, конечно, легко раскусите меня.

Kitos naujienos