2024-09-05
2023-08-24
Nuskambėjo jau XVI tradicinio muzikavimo kursai
Nuaidėjo, nuskambėjo jau XVI tradicinio muzikavimo kursai Aukštaitijoje.
Nuaidėjo, nuskambėjo jau XVI tradicinio muzikavimo kursai Aukštaitijoje.
Aukštaitijos nacionalinio parko Gamtos mokykloje keturias dienas dūzgė dūdmaišiai, skambėjo cimbolai, dzingsėjo mažieji būgneliai. O Visagino mieste muzikantai virkdė smuikus ir armonikas. Buvo ir naujokų, ir senbuvių, jau nebe pirmus metus tobulinančių tradicinio muzikavimo įgūdžius arba besijaukinančių vis kitą instrumentą. Beveik pusė dalyvių – vaikai ir jaunimas.
Kodėl šie kursai tokie svarbūs mums Rytų aukštaičiams? Regione tik Utenos miesto muzikos mokykloje vaikai, vadovaujami tradicinių instrumentų mokytojos Rimos Garsonienės gali "pačiupinėti" cimbolus, armoniką ar būgnelį. Groti dūdmaišiu muzikantai gali išmokti tik privačiai pas kitus muzikantus ar folkloro ansambliuose. O šis kraštas kažkada garsėjo savo Labanoro dūda, „peterburgska“ armonika ir žymiais cimbolininkais bei smuikoriais, dažna tradicinė muzikantų kapelytė neapsieidavo ir be būgnelio. Tad šie kursai – unikali galimybė pabandyti išmokti ar patobulinti tradicinio muzikavimo įgūdžius vadovaujant žymiems etnomuzikologams: doc. Evaldui Vyčinui (cimbolai), Artūrui Sinkevičiui (dūdmaišis), Rimai Garsonienei (būgnelis), doc. Gailai Kirdienei (smuikas) Arvydui Kirdai (armonika) bei išlaikyti muzikavimo tradiciją.
Smagu, kad sulaukiame ir naujų partnerių, besirūpinančių muzikavimo tradicijų tęstinumu. Jau antrus metus prie mūsų organizacinės komandos prisijungė Ignalinos krašto muziejus, pasirūpinęs, kad muzikavimo cimbolais tradicija Ignalinos ir Švenčionių krašte būtų įtraukta į Nacionalinį nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąrašą. Tad tradicija tęsiasi.
Organizatoriai ir partneriai: Lietuvos nacionalinis kultūros centras, Visagino kultūros centras, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija, Ignalinos krašto muziejus
Rėmėjas: Lietuvos kultūros taryba
Nuotraukos: Sigutė Mudinienė